OPEN CALL. Wall about freedom? Graffiti, taniec, kultura. Zgłoś się na międzynarodowe warsztaty artystyczne!

Weź udział w międzynarodowych warsztatach artystycznych! Używając różnych narzędzi i dyscyplin artystycznych, będziemy badać sposoby mówienia o wolności, czym jest, jak można ją rozumieć, interpretować. W ciągu tygodnia będziemy pracować z tańcem, graffiti i słowem. Pod okiem doświadczonych artystów, pedagogów i edukatorów poznamy podstawy malowania murali i pracy z ciałem (urban dance i muzyka). W ciągu siedmiu dni grupa 21 uczestników z Polski, Niemiec i Francji pozna różne metody i artystyczne narzędzia ekspresji, oporu i dialogu.

Wall about freedom? to francusko-niemiecko-polski projekt trójnarodowy, który składa się z trzech spotkań. Pierwsze odbędzie się w Berlinie, w Niemczech (14-21 listopada 2022). Drugie odbędzie się we Francji, a trzecie w Polsce. (Nie trzeba być obecnym na wszystkich trzech spotkaniach, choć zalecamy to).

Niniejszy otwarty nabór dotyczy spotkania w Berlinie.

Organizacje prowadzące projekt

Fundacja Manowce Kultury (PL)

http://manowcekultury.com/

i.PEICC (FR)

https://ipeicc.com/

zukunst e.V. (DE)

https://www.zukunstberlin.com/

Kto może wziąć udział?

Poszukujemy 7 uczestników projektu. Kto może się zgłosić? Wszystkie osoby w wieku od 18 do 30 lat, które mieszkają w Polsce i interesują się sztuką. Doświadczenie artystyczne nie jest wymagane, ale  szukamy osób zainteresowanych sztuką i kwestiami społecznymi. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, niemieckim i francuskim z udziałem tłumacza.

Znajomość języka angielskiego jest zalecana, ale nie obowiązkowa.

Opłata za udział w warsztatach (obejmuje wszystkie koszty związane z projektem – transport w dwie strony z Polski do Berlina, zakwaterowanie, wyżywienie, zajęcia) – 350 zł. Jeśli jesteś zainteresowana/y projektem a nie możesz sobie pozwolić na zapłacenie całej kwoty, skontaktuj się z nami. 

Podczas warsztatów obecna będzie tłumaczka.

Szczegółowy program spotkań będzie wkrótce dostępny dla wszystkich zainteresowanych osób.

  • Niemcy, Berlin, CVJM-Jugendgästehaus: Od poniedziałku 14 listopada do poniedziałku 21 listopada
  • Francja: Od soboty 04 marca do soboty 11 marca* (jeszcze do ustalenia)
  • Polska: Od czwartku 02 czerwca do czwartku 09 czerwca* (jeszcze do ustalenia)

*- są to daty orientacyjne, które mogą ulec nieznacznej zmianie.

Zachęcamy i polecamy udział we wszystkich spotkaniach projektowych. 

Miejsce, w którym odbędzie się spotkanie w Berlinie jest w pełni dostępne dla osób o różnym poziomie sprawności,budynek wyposażony jest w windę (więcej informacji na temat miejsca: https://www.cvjm-jugendgaestehaus.de/website/en/yh )

Metody warsztatowe

Taniec

Zapraszamy uczestników/uczestniczki do udziału w warsztatach hip hopowych, podczas których skupimy się przede wszystkim na dynamice grupy, zgłębimy ruch, jego język i potencjał w przekazywaniu treści. Będziemy pracować nad kompozycją sceniczną i tworzyć materiał performatywny związany z tematem projektu.

Graffiti

Organizujemy podczas spotkania także warsztaty streetartowe. Ta metoda pozwoli nam, obok tańca, podejść do tematu projektu w bardziej kreatywny sposób. Chodzi o to, aby wyposażyć uczestników w umiejętności techniczne, ale także dać im przestrzeń do kreatywnego podejścia do tematu. Będziemy pracować z narzędziami obecnymi w sztuki ulicznej, wprowadzając osoby uczestniczące do technik graffiti i tworząc przestrzeń, w której będą mogli spróbować/wykorzystać je w kreatywny sposób.

Metoda edukacji oddolnej na temat wolności

Pracujemy w nurcie edukacji pozaformalnej i będziemy wykorzystywać jej metody do refleksji nad pojęciem wolności. Będziemy pochylać się nad różnymi interpretacjami, wyobrażeniami i doświadczeniami związanymi z tym pojęciem. Spróbujemy je zdekonstruować i umieścić w kontekście dzisiejszych społeczeństw europejskich, aby rozpocząć dyskusję na temat wartości demokratycznych i praw człowieka.

Zajęcia językowe

Każdego dnia planowane są zajęcia językowe w celu stworzenia dynamiki grupy niezbędnej do pracy artystycznej i międzykulturowej. Zajęcia te mają również na celu nawiązanie do tematu tolerancji i uprzedzeń.

Kto prowadzi warsztaty?

Quentin Renambatz: pracuje jako freelancer międzykulturowy od stycznia 2022 roku, mieszka w Berlinie, Niemcy. Pochodzi z Marsylii we Francji. Brał czynny udział w kilku projektach wymiany młodzieży z FOJJ jako uczestnik, ale także jako moderator międzykulturowy, w projektach skupiających się głównie na temacie tańca i kultury miejskiej. Ponadto odbył służbę obywatelską dla stowarzyszenia Une Terre Culturelle w Marsylii oraz wolontariat europejski z Clash! Exchange & Learning w Berlinie.Posiada doświadczenie jako animator ośrodków pozaszkolnych i wakacyjnych. Prowadzi warsztaty hip-hopowe i zajęcia kreatywnych. Mówi po francusku, angielsku, niemiecku. Posiada BAFA oraz certyfikat OFAJ jako animator międzykulturowy.

Marie Chiotti: jest kierowniczką zespołu międzykulturowego i pedagożką tańca. W 2015 roku przeniosła się do Niemiec, aby w ramach pracy magisterskiej wziąć udział w profesjonalnym treningu teatru w Lipsku oraz prowadzić badania w archiwach miasta na temat wpływu tańca na percepcję ciała. Następnie przeszła profesjonalne szkolenie, które umożliwiło jej opracowanie metod łączenia edukacji politycznej i pozaformalnej z tańcem i ekspresją ciała. W 2019 roku założyła stowarzyszenie zukunst e.V. Od 2018 roku pracuje jako freelancerka dla różnych organizacji ( OFAJ, Interkulturelles Netzwerk e.V, Peuple et Culture, Roudel, Treibhaus, etc).

Karine Castelneau jest artystką wizualną i wyspecjalizowanym mówczynią. Kształciła się w szkołach artystycznych i w trakcie swojej kariery zawodowej w zakresie grafiki i sztuk plastycznych oraz nauk o sztuce. Brała udział w zbiorowych warsztatach projektantów i artystów wizualnych w Montpellier, zwłaszcza w En traits Libres. Tworzy praktyki artystyczne dla wszystkich odbiorców w muzeach, edukacji narodowej, medyczno-socjalnej lub na festiwalach. Jest członkinią Collectif Raisons Sensibles, gdzie bada różne formy artystyczne w kolektywie (obrazy, teksty, mikro-wydania, teatr i spektakle) wokół propozycji umieszczenia radykalnej krytyki w dialogu ze sztuką, transformacjami społecznymi i publicznością. Na co dzień prowadzi Tiers Lieu Culturel w stowarzyszeniu edukacji popularnej i-PEICC.

MURKI – Patrycja i Michał

Patrycja Kostyra – urodzona w 1993 r. w Tychach; absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (specjalizacja projektowanie graficzne i nowe media), obecnie pracowniczka tego Wydziału. Opolska artystka (ilustracja, rysunek, street art), animatorka kultury, od 2018 członkini Grupy Murki. Od 2018 r. razem z nieformalną grupą artystyczną Grupa MURKI współtworzy projekty kulturalne, w ramach których powstało kilka murali w Opolu: WILQ Superbohater z ZWMu! (2021), Murale: Opole, kamera, akcja! vol2 (2021), Mural: od wody po kosmos (2019), Murale: Opole, kamera, akcja! (2019), Murale: muzyka w mieście (2018) i inne. Jest autorką projektu i realizacji pierwszego muralu ekologicznego w Opolu (malowanego farbą fotokatalityczną) dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu, a także muralu na Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu powstałego w ramach konkursu Przebojem na mural! (2021) oraz muralu w Parku Miejskim w Nysie dla Gminy Nysa (2022). Dużo czasu poświęca także szeroko pojętej ilustracji – nie tylko zawodowo, wykonując projekty na zamówienia, ale również promując lokalny potencjał w tym zakresie. Dlatego od 2017 roku działa przy projekcie Ilustragan, którego efektem jest wystawa oraz publikacja książkowa z pracami artystów związanych z Wydziałem Sztuki. Oprócz działalności artystycznej, realizuje zlecenia komercyjne oraz współtworzy wydarzenia kulturalne w Opolu i regionie, współpracując z miejscowymi twórcami i instytucjami. https://www.instagram.com/p.kostka/ // https://www.behance.net/patrycjakostyra

Michał Szyderski – urodzony 1 marca 1980 roku w Opolu. Wykształcenie wyższe zdobyte w 2005 roku na Uniwersytecie Opolskim; zawód psycholog, aktualnie terapeuta zajęciowy. Doświadczenie zawodowe związane głównie z psychologią rynku pracy. Od wielu lat związany z opolską sceną streetartową: w latach 2005-2013 członek i twórca streetartowej grupy BEATA, od 2017 roku członek i twórca opolskiej grupy streetartowej MURKI. Mimo wykształcenia i pracy zawodowej w obrębie psychologii, od lat jestem zainteresowany sztuką, zwłaszcza streetartem i graffiti. Malowałem na wielu wydarzeniach streetartowych m.in. we Wrocławiu – Pink Piknik, w Warszawie – 40/40 w Fortach Bema, Green Jam w Zielonej Górze, Character Jam w Głogowie. Wraz z grupą BEATA dwukrotnie brałem udział w Zimowym Lesie Sztuki. Indywidualnie brałem udział w wystawie Sito 2 organizowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu oraz w dwóch edycjach Ilustraganu organizowanego przez Wydział Sztuki UO. Z grupą Murki wykonałem wiele realizacji streetartowych m.in. projekt w Aneksie GSW, mural dla Fundacji DOM, cykl murali w ramach konkursu FIO, cykl murali w ramach projektów „Murale: Opole, Kamera, Akcja!” i „Mural od wody po kosmos” (we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy), mural „Wilq Superbohater” (we współpracy z Opolskim Projektorem Animacji Kulturalnych).

Jak się zgłosić?

Wyślij do nas maila fundacja@manowcekultury.com.

W wiadomości napisz nam swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, krótkie bio + kilka zdań o tym dlaczego chciałbyś wziąć udział w projekcie.

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas! Jagoda i Sabina, Fundacja Manowce Kultury fundacja@manowcekultury.com