POSTFOTOGRAFIA.PL – zaproszenie do współtworzenia archiwum!

 
POSTFOTOGRAFIA.PL to projekt badawczy poświęcony najnowszym tendencjom w polskiej fotografii współczesnej, a także próba wyjaśnienia terminu postfotografia. Inicjatywa skierowana jest na promowanie artystek i artystów posługujących się fotografią współczesną, archiwizowanie materiałów reprezentujących najnowsze technologie obrazowania oraz tworzenie platformy umożliwiającej wgląd w refleksję związaną z definiowaniem postfotografii.
Sposób gromadzenia i prezentacji materiałów jest odpowiedzią na brak platformy poświęconej polskiej fotografii współczesnej oraz próbą stworzenia alternatywnej formy dla nieistniejących już polskich magazynów dotyczących fotografii. Według Joana Fontcuberta, hiszpańskiego artysty, pisarza, kuratora, a także wykładowcy, termin postfotografia po raz pierwszy pojawił się we wczesnych latach 90.
W The Post-Photographic Condition z 2015 r. wyjaśnia, że wielu badaczy definiując postfotografię, ogranicza się do praktyk fotograficznych wynikających z postulatów postmodernizmu. Inni łączą to ze znaczącym rozwojem technologii jak na przykład łatwo dostępne aparaty cyfrowe, tańsze skanery, czy chociażby komputery wyposażone w proste oprogramowanie do postprodukcji obrazu. Fontcuberta stwierdza, że na pewno spowodowało to przełom w obrazowaniu, jednak zwrot, z którym mamy do czynienia to nie tylko przejście od dagerotypów do całkowicie zautomatyzowanej produkcji obrazów. Zmiana dotyczy ontologii obrazu i doświadczania wizualności (Fontcuberta, 2015).

Zapraszamy do oznaczania postów na Instagramie #postfotografiapl i współtworzenia archiwum!

Jeśli posiadasz prace, które według Ciebie mogłyby znaleźć się w archiwum, zapraszamy do wysyłania na redakcja@postfotografia.pl
 
Zgłoszenie powinno zawierać:
-Imię, nazwisko, link do www & Instagrama (jeśli dotyczy)
-Bio (max 100 słów)
-Fotografie (150 dpi, 1920×1080 px, jpg/png). Prosimy nie wysyłać większych plików.
-Opis projektu
-Link do projektu na Twojej stronie internetowej (jeśli jest)
 
 
Projekt tworzony jest przez Anitę Osuch i Magdalenę Żołędź w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.
https://postfotografia.pl/
https://www.instagram.com/postfotografia.pl/
 
PROwincja i Fundacja Manowce Kultury objęły projekt matronatem.