Opole Songwriters Festival 2017 stawia na niebanalność i niesztampowość.

Tegoroczna edycja festiwalu w Opolu zaskakuje wyjątkowo nieoczywistym podejściem do doboru artystów występujących w ramach kolejnego już rozdania Opole Songwriters Festival. Niszowy, kameralny, ale jakże unikatowy festiwal na miarę wydarzeń tego pokroju w całym kraju wyróżnia się odwagą i “świeżością”. Tutaj użycie określenia “muzyka alternatywna” budzi zarówno respekt dla organizatorów jak i dla słuchacza – finalnie bowiem obydwie strony otrzymują w ciągu dwóch dni trwania wydarzenie dawkę wyjątkowego muzycznego doznania, które zostanie w ich “umyśle i ciele” na długo po zakończeniu OSF 2017. Kto taki pojawi się w tym roku w “Stolicy Polskiej Piosenki”?

 

baner

Islandia, Belgia, Wielka Brytania, Niemcy – pomiędzy 30 września, a 1 października do Opola zawitają światowej sławy artyści, by zaprezentować swoją autorską twórczość podczas szóstej edycji Opole Songwriters Festival. Tradycyjnie, podczas festiwalu, usłyszymy również polskich artystów. Czy znajdzie się wśród nich kolejny talent na miarę Korteza, odkrytego na OSF 2014?

W tegorocznym line-upie festiwalu na pierwszy plan wysuwa się projekt Warhaus belgijskiego multiinstrumentalisty i wokalisty Maartena Devoldere, który w parze ze zjawiskową Sylvią Kreusch tworzą duet nawiązujący do najlepszych wzorców sprzed lat – współpracy Serge’a Gainsbourga i Jane Birkin. Warhaus w Opolu to naprawdę wydarzenie, którego nie można przegapić – przekonuje Roman Szczepanek, dyrektor artystyczny OSF. W podobnym, mocno cohenowskim klimacie, utrzymana jest twórczość irlandzkiego songwritera A.S. Fanninga. Wielka sprawa to także koncert brytyjskiego sekstetu Lorna, który nie występował nigdy w Polsce. Są znani z pięknych melodii  i niekomercyjnego podejścia do pisania piosenek. Od lat wychwalają ich opiniotwórcze magazyny muzyczne na Wyspach. Mogliby zagrać na OFF Festivalu, a pojawią się w Opolu. Nic tylko się cieszyć – dodaje dyrektor OSF. W tegorocznym programie znalazło się również miejsce na prawdopodobnie pierwszy w historii miasta housegig, czyli koncert w mieszkaniu, wyjątkowy wieczór z islandzkimi artystami oraz występy polskich debiutantów: fenomenalnych dziewczyn z grupy Lor i znanego z formacji Bohema Leepecka. Wszystko to wydarzy się na dwóch scenach Teatru im. J. Kochanowskiego.

plakat 2017

Nowy Kanon Polskiej Piosenki


W ostatni weekend września muzyka zabrzmi również przed teatrem – na
placu Jana Pawła II, gdzie stanie Scena Nowego Kanonu Polskiej Piosenki. To wydarzenie towarzyszące Opole Songwriters Festival 2017, którego celem jest wsparcie najbardziej utalentowanych   i niszowych twórców piosenki, w szczególności autorów polskich tekstów. Każdego wieczoru opolska publiczność będzie mogła oklaskiwać dobrze rokujących przedstawicieli krajowej sceny muzycznej, reprezentantów różnych gatunków i stylów: hip-hopu, elektroniki, ambitnego popu. To nie jedyna atrakcja tego weekendu. W tym samym miejscu i czasie odbędzie się również kolejna edycja FOOD FESTU! Nikt zatem nie powinien wrócić do domu głodny i spragniony dobrej muzyki.

Pełny program festiwalu wraz opisami artystów i informacjami o biletach znaleźć można pod adresem opolesongwritersfestival.pl.

Txt: Materiały organizatora & niepodpisana