Forum Wydawców we Lwowie

11-14 września 2014

Już niebawem we Lwowie rozpoczyna się jeden największych festiwali literackich na Ukrainie, czyli Forum Wydawców. Jest to już XXI edycja festiwalu, który w tym roku odbywa się w cieniu wojny na wschodnich terenach kraju, rewolucji na Majdanie, ogromnych przemian społeczno-politycznych, a także kulturowych, w których jak to określają niektórzy obserwatorzy „rodzi się dojrzałe społeczeństwo ukraińskie”.

Jak co roku, Forum Wydawców, wybiera kilka tematów wokół których zaplanowano szereg spotkań i dyskusji z pisarzami, naukowcami, dziennikarzami, twórcami kultury. Głównym mottem jest „ Stulecie zmian. Stulecie walki. (1914-2014)”. Dodatkowo wybrano kilka dodatkowych tematów nawiązujących do obecnej sytuacji kraju: UkrainEUkraine (rewolucja -wojna- kultura), Kobieta w świecie, który się zmienia,  Kultura europejska na Ukrainie,  Krym.

W zeszłym roku specjalnym krajem gościnnym była Polska, dzięki czemu zorganizowano szereg spotkań z autorami ( m. in. Mariusz Szczygieł, Krzysztof Zanussi, Danuta Wałęsa, Adam Michnik, Ryszard Krynicki, Andrzej Pilipiuk, Sylwia Chutnik) i koncertem Pablopavo i Ludzików. Tegorocznym krajem, a konkretniej krajami gościnnymi będzie tzw. Region Dunaju, czyli kraje przez, które przepływa rzeka Dunaj.

Na Forum Wydawców zawsze prężnie reprezentowana jest Polska, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Kultury w Kijowie i Instytutu Książki. Z pisarzy polskich na festiwalu spotkać będzie można między innymi: Andrzeja Stasiuka, Ziemowita Szczerka, Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego, Janusza Głowackiego.

Kontrowersyjnym dla wiele może okazać się fakt, że kraj będący w stanie wojny, organizuje festiwal literacki. Ciężko jest wyjaśnić w kilku zdaniach specyfikę sytuacji w jakiej obecnie znajduje się Ukraina. Forum Wydawców to okazja do spotkania się wielu twórców kultury, historyków i dziennikarzy z różnych części świata. Sami Ukraińcy od listopada przechodzą ogromną transformację społeczno-polityczną, a także kulturalną. Walcząc o swoją niepodległość, muszą jednocześnie zatroszczyć się o swoją kulturę i nie mogą z tym czekać na spokojniejsze czasy. Wydaje się więc, że Forum Wydawców jest okazją do analizy tego, co się stało i wspólnego wypracowania planu na przyszłość. Jak piszą sami organizatorzy: Forum będzie. Ukraina zwycięży. Trzymajmy się razem.

Irena Skowera