Polskie duo ONE Project London zaprasza do udziału w ONE BOOK Residency

Nabór do projektu ma na celu stworzenie grupy kreatywnych osób o zróżnicowanych zainteresowaniach i odmiennym wykształceniu. Rezydencja online będzie trwała 3 dni i zakończy się dyskusją. W związku z ograniczeniami związanymi z COVID-19 uczestnicy zostaną poproszeni o pozostanie w domu, ale otrzymają instrukcję oraz wskazówki, w jaki sposób zorganizować czas rezydencji. Uczestnicy nie są zobowiązani do stworzenia nowej pracy, chyba że będą mieli na to ochotę. Tytuł książki zostanie ujawniony w pierwszy dzień rezydencji (tekst będzie dostępny online). Zgłoszenie się do projektu jest równoznaczne ze zgodą na przeczytanie zaproponowanej przez nas książki. Rezydencja i dyskusja odbędzie się w języku angielskim. Zachęcamy do przełamania barier językowych i dołączenia do projektu!

Deadline zgłoszenia: 10.05.2020

Czas trwania rezydencji: 16-18.05.2020

Język: angielski

Koszt: 0 PLN

Więcej na temat rezydencji – tutaj

Wydarzenie na Facebooku

Kontakt >> info@one-project.co.uk

 ONE Project Residency, invited artist: Saskia Rodriguez, London 2020, fot. Marta González Esteban

Czym jest ONE Project?

Wszystko zaczęło się trzy lata temu (2017), gdy Magdalena Żołędź została zaproszona na imprezę urodzinową Marty Grabowskiej, na której została do rana. Przy typowo polskim śniadaniu – i chodzi raczej o gościnność, a nie menu – zaczęły rozmawiać o tak zwanym artworldzie w Londynie. Szybko doszły do podobnych wniosków: tego wszystkiego jest po prostu za dużo. Jeśli należysz do osób, które starają się czerpać z życia jak najwięcej, mieszkając w Londynie, ilość atrakcji może Cię przytłoczyć. Dziewczyny zaczęły się zastanawiać, jakby to było, gdyby w galerii takiej jak na przykład TATE Modern pokazywano tylko jedno dzieło. Rozmowa ta przeobraziła się w pierwsze postulaty obecnego manifestu, znajdującego się na stronie internetowej projektu.

ONE Project. Magdalena Żołędź i Marta Grabowska
ONE Project. Magdalena Żołędź i Marta Grabowska, fot. Zula Rabikowska, London 2020

Zdecydowaliśmy się stworzyć ONE Project i organizować wystawy prezentujące jedno dzieło sztuki. Nasze działania są nie tylko ciekawą alternatywą dla wszechobecnego nadmiaru wizualnego, ale również promują ideę ruchu Slow Art. Oznacza to, że staramy się umożliwiać odbiorcom oraz twórcom wzmocnioną i bezpośrednią relację z dziełem sztuki. Inicjujemy otwarcia, podczas których artyści i goście aktywnie biorą udział w wydarzeniu, poprzez rozmowę i kreatywną wymianę z innymi.Do tej pory udało nam się zorganizować sześć wystaw indywidualnych, trzy grupowe oraz dwie rezydencje. 

 280a, Vacant Dream State, part of ONE Project Messe 2020, Secret Location (North London), 2020.

Galerie rozumiemy raczej jako zbiór doświadczeń, a nie fizyczne miejsce z idealnie białymi ścianami. Naszym celem jest skierowanie uwagi na jedno dzieło sztuki, co umożliwia kontemplację oraz zbudowanie z nim pogłębionej relacji. Mamy świadomość, że nasza percepcja stała się obojętna wobec setek obrazów, które mijamy każdego dnia. Dlatego uważamy, że trudno pozostać obojętnym/-ną w obliczu selekcji, która ogranicza się do jednej pracy.

 Magdalena Zoledz & Tomasz Litra, You Are Only an Image to Me, San Mei Gallery, London 2018.

Pod koniec ubiegłego roku (2019) Magda postanowiła rozpocząć program rezydencyjny ONE BOOK Residency, koncentrujący się wokół jednej książki na edycję. Celem rezydencji jest stworzenie na kilka dni spokojnej przestrzeni offline dla artystów, którzy nie dysponują własnym studio w Londynie. Rezydencja zakłada przeczytanie jednego dzieła filozoficznego lub związanego ze sztuką. Pomysł na projekt związany był z refleksją nad przytłaczającymi czasami, w których żyjemy. Każdego dnia zmagamy się z nadmiarem informacji, będąc podłączeni do internetu praktycznie przez cały czas. Rezydencja ma umożliwić osiągnięcie stanu wzmożonej koncentracji i swoistego detoksu od internetu. Zaproszeni artyści/-tki nie muszą wyprodukować żadnego dzieła (chyba, że chcą). Celem projektu jest symulacja kreatywnego umysłu poprzez wyciszenie i głębokie zanurzenie się w lekturze. Pierwszą zaproszoną artystką była Tasneem Lohani, która zdecydowała się przeczytać “Mdłości” Jean-Paula Sartre.

 Izabela Jastrzębska, Scarlet House, 971620 Gallery, Luton 2018.

Z powodu trwającej pandemii, zdecydowałyśmy przenieść częściowo rezydencje w sferę online i wzbogacić indywidualne doświadczenie o grupową interakcję. Wierzymy, że stworzenie odpowiednich warunków pozwoli uczestnikom skoncentrować się na tekście i oderwać, choć na chwilę od monotonnego czasu izolacji. 

http://one-project.co.uk/

https://www.instagram.com/one.project.london/

https://www.facebook.com/one.project.london