Wężadła – wklęsłodruki Izabeli Kmieć

Depersonalizacja, poczucie nierealności często obecne przy napadach paniki. Doznanie, niekontrolowane i nieprzewidywalne, jednocześnie fascynujące dla osoby spotykającej się z nim. Uczucie wynikające z zaburzeń afektywnych, wiążące się z nawarstwieniem problemów osobistych, często dotyka osoby cierpiące na depersonalizacje. Kształtują one pewną formę strachu, która obezwładnia i utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Emocje są zjawiskiem abstrakcyjnym, które należy ubrać w realny kształt, aby je zrozumieć. Z pozycji obserwatora, jestem w stanie odnaleźć i zlokalizować sedno problemu, który mnie nurtuje. W swojej pracy posłużyłam się symboliką węża w celu alegorycznego zobrazowania stanu depersonalizacji. Podobnie jak nasze zmartwienia, węże są rozpatrywane w kulturze negatywnie, bez cienia nobilitacji do czegoś pozytywnego. Wężowiska są idealną interpretacją tego z czym się borykamy na płaszczyźnie psychicznej. Są dosłownie plątaniną naszych myśli. Fascynują mnie, choć jednocześnie się ich boję.

„Węże” i „więzadła” obezwładniają i ograniczają wolność. Cykl „Wężadła” jest więc próbą oswojenia lęków.

Technika prac – wklęsłodruk (akwatinta, akwaforta, mezzotinta)

 

Wężadła - Izabela Kmieć 

 

 

Izabela Kmieć – Urodzona w 1996 roku w Krakowie. Studiuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie dyplom licencjacki broniła w pracowni wklęsłodruku pod kierunkiem dr Wojciecha Ireneusza Sobczyka. Aktualnie kontynuuje naukę na uczelni macierzystej, trzymając się zainteresowań w dziedzinie grafiki druku wklęsłego i wypukłego, nie bojąc się ich mieszać ze sobą. Choć występuje w moich pracach figuracja, nie ona jest najważniejsza. Artystka pracuje nad ilustrowaniem terminów abstrakcyjnych, jakimi są emocje i lęki.  Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, laureatka m.in. grafiki roku UP w 2017, uczestniczka: Premio G.B. Salvi – 68° Rassegna Internazionale d’Arte w 2018,  pierwszej (2018, Galeria Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ) oraz drugiej (2019, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki) Pochwały Warsztatu.

www.behance.net/IzabelaKmiec

www.instagram.com/design.she.said/