Wystawa Jakuba Pierzchały "Zespół cech fizycznych"

Zapraszamy na wystawę fotografii Jakuba Pierzchały z okazji 2. urodzin Galerii Onamato, której otwarcie odbędzie się 18 października 2013 roku o godz. 19:00.                                                                                                                                           

plakat

 

To miała być zupełnie inne wystawa. Jednak napotkane już na samym początku trudności zwróciły ją na inny tor. Pierwotny plan zakładał pokaz bogatej dokumentacji fotograficznej z wydarzeń Galerii. Dwuletnia współpraca z Jakubem Pierzchałą wskazała nam wspólny dla fotografów i instytucji kultury problem. Niejasność podstaw prawnych wiążąca się z obecnością twarzy anonimowych uczestników na zdjęciach, krępuje nie tylko swobodę twórczą fotografów ale także utrudnia publiczny dostęp do relacji z wydarzeń. 

Tytuł wystawy to „Zespół cech fizycznych”, fragment z prawniczej definicji wizerunku. Zależy nam na pobudzeniu dyskusji o coraz częściej egzekwowanych, ale również wielokrotnie nadużywanych prawach anonimowych bohaterów zdjęć. Coraz częściej paragrafy zaczynają krępować wolność twórczą artystów i narażać na poważne sankcje, niejednokrotnie niewspółmiernie do rzeczywistej szkodliwości czynu, a także ograniczają możliwości placówek kulturalnych. 

Interesująca jest powstała w wyniku rozwoju poruszanego tematu technika jaką autor zastosował przy tworzeniu prac prezentujących minione wydarzenia Galerii. Podjęcie tego tematu i pokazanie go w ciekawy, przystępny sposób to ogromne wyzwanie dla artysty. 

Wystawa porusza zagadnienie niejednoznaczności, płynności w interpretacji prawa. Wszechobecny monitoring, aparaty w telefonach komórkowych powodują, że nasz wizerunek w pewien sposób staje się publiczny. Dlaczego w takim razie artysta nie może wykorzystywać obrazu, który przedstawia innego człowieka bez jego wcześniejszej zgody? W ten sposób traci możliwość swobodnego tworzenia. Spróbujmy rozstrzygnąć gdzie leży granica. 

Jako działacze kultury poczuwamy się w obowiązku podjęcia tego unikanego tematu, zwłaszcza, że od dziecka wpajana jest nam wartość kultury, jej pr

opagowanie i rozpowszechnianie. Postawmy sobie wspólne pytanie: Jak, kiedy legalność dokumentacji fotograficznej stoi na granicy prawa? 

 

Katarzyna Piekło

——————————————————————————————————————————————————–

Jakub Pierzchała – artysta, fotograf, grafik, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autor licznych wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych. Od 2011 roku zajmuje się dokumentacją fotograficzną większości wydarzeń kulturalnych w Galerii Onamato.

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Oprócz wystaw odbywać się będą zorganizowane w przestrzeni Galerii otwarte dyskusje z udziałem zaproszonych fotografów i prawników. Harmonogram wydarzeń przedstawiony zostanie podczas otwarcia wystawy. Dostępny będzie także na www.onamato.pl oraz w Galerii Onamato.