TIFF Festival // 24 Hours of Photography – Wrocław

TIFF Festival // 24 Hours of Photography 
05-06.09.2014, Wrocław 
Czas trwania wystaw 05.09- 15.09.2014 

wernisaż: piątek, 5 września 2014, godz. 18.00
Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a, Wrocław

4. już edycja TIFF Festival // 24 Hours of Photography jest kolejnym eksperymentem dotyczącym formuły festiwalu, a także jego tematyki. W tym roku organizatorzy sięgają po wielowątkowe zagadnienie, które dla fotografii jest podstawowym – CZAS. Zarówno ten, który upływa przed obiektywem i rejestruje się na zdjęciu, jak i ten degradujący powoli zdjęcie, zmieniając jego konteksty.

Siberia marriage

fot. Gert Jochems, Siberia is a Russian region, with on the west the Oeral-mountains and on the east lake Baikal.

Biuro Festiwalowe
Wystawa Fotograficzna Publikacja Roku 2014
Sekcja Publikacje – prezentacja 50 holenderskich książek fotograficznych
Studio BWA Wrocław

ul. Ruska 46a/13, II p., Wrocław
kurator: Erik Kessels

Wystawa główna
Artyści: Daisuke Yokota (Japonia), Ester Vonplon (Szwajcaria), Hans Christian Schink (Niemcy), Gert Jochems (Belgia)
Muzeum Współczesne Wrocław

pl. Strzegomski 2a, Wrocław

Archiwum Zoologiczne – wystawa fotografii Wiesława Rakowskiego
Galeria Entropia
ul. Rzeźnicza 4, Wrocław
kurator: Michał Sita

Spotkania autorskie
Kino Nowe Horyzonty

ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
prowadzenie: Adam Mazur

Projekty fotograficzne młodych twórców – Łukasza Filaka , Wawrzyńca Kolbusza oraz Tatiany Pancewicz
Mieszkanie Gepperta

ul. Ofiar Oświęcimski 1/2, Wrocław
Galeria Shopiq 
ul. św. Antoniego 28, Wrocław

TIFF FESTIVAL 2014 - Stigma Adam Lach Napo Images 02

fot. Stigma Adam Lach Napo

SEKCJA PUBLIKACJI,  Studio BWA Wrocław
Jak co roku celem sekcji Publikacji jest przedstawienie szerokiego kontekstu funkcjonowania książki fotograficznej, w którym istnieje ona nie tylko jako jeden ze sposobów prezentacji fotografii, ale też jako autonomiczne dzieło sztuki. Wzmożone zainteresowanie książką fotograficzną oraz niezliczona ilość wydarzeń jej
poświęconych – w tym odbywający się od kilku lat Photobook Festival czy planowane jeszcze w tym roku otwarcie Photobook Museum w Kolonii – są dowodem na wzrastające znaczenie, jakie w kontekście samej fotografii – ale także sztuki współczesnej – odgrywa połączenie obydwu mediów: książki i fotografii.
Sekcja publikacji cieszy się z każdą edycją Festiwalu coraz większą popularnością – biorąc pod uwagę nienasycony apetyt na „photobooki” zaprezentujemy w tym roku ponad 50 publikacji.

Główna wystawa tej sekcji przedstawi holenderskie książki fotograficzne, a ich wyboru dokona Erik Kessels – holenderski artysta, kurator i miłośnik fotografii amatorskiej. Tegoroczna Sekcja Publikacji odbędzie się w Studio BWA Wrocław gdzie oprócz holenderskich książek zagości także wystawa Fotograficznej Publikacji Roku 2014. W niedawno wyremontowanej przestrzeni mieścić się będzie także czytelnia oraz księgarnia. W ramach sekcji odbędą się także spotkania z artystami i oprowadzanie kuratorskie. Zapraszamy na otwarcie wystawy i do spędzenia czasu z książką fotograficzną!

Współczesna holenderska książka fotograficzna
kurator: Erik Kessels
patron honorowy: Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie
05.09.2014, godz. 22:15

Wystawa prezentuje ponad 50 współczesnych holenderskich książek fotograficznych opatrzonych komentarzem kuratora. Holandia jest jednym z najważniejszych krajów w historii rozwoju drukarstwa, a także krajem, w którym książka fotograficzna posiada bogatą i wielowymiarową historię zawierającą dokonania ze sfery fotografii dokumentalnej i konceptualnej. Tak bogata tradycja umożliwiła rozwój współczesnego rynku publikacji fotograficznych opartego o wyjątkową współpracę fotografów, drukarzy i projektantów. Celem wystawy jest ukazanie różnorodnych trendów i rozwiązań jakimi wyróżniają się książki fotograficzne z tego kraju. Jest to także subiektywny wybór kuratora – który sam jest autorem wielu publikacji, do stworzenia których wykorzystuje przede wszystkim znalezione fotografie.
Erik Kessel od 1996 jest dyrektorem kreatywnym agencji PR Kessels Kramer w Amsterdamie, pracuje dla międzynarodowych klientów. Jako artysta i kolekcjoner fotografii Kessels wydał wiele książek z swoimi „znalezionymi obrazami”: Missing Links (1999), The Instant Men (2000), in almost every picture (2001-2012) oraz Wonder (2006). Od 2000 roku jest edytorem alternatywnego magazynu fotograficznego Useful Photography.

Z okazji wydanego na DVD projektu artystycznego Loud & Clear pracował z takimi artystami jak Marlene Dumas oraz Candice Breitz. Jest autorem licznych artykułów tematycznych, publikowanych w magazynach fotograficznych. Wykładał w ramach D&AD Presidents Lecture oraz kilku innych międzynarodowych konferencji designerskich m. in. w Singapurze, Goa, Nowym Jorku oraz w Bangkoku. Uczył na Uniwersytecie Gerrita Ritvelda oraz na Amsterdamskim Uniwersytecie Architektury, gdzie kuratorował celebrację amatorskości.

Kessels był kuratorem takich wystaw jak: The European Championship of Graphic Design, Graphic Detour, Loving Your Pictures, Use me Abuse me oraz Album Beauty. Wraz z Martinem Parrem, Joachimem Schmidem, Clement Cheroux oraz Joanem Fontubertą współrealizował także wystawę zatytułowaną From Here on.
W 2010 roku otrzymał Amsterdam Prize of the Arts, a w 2012 roku został ogłoszony najbardziej wpływowym twórcą kreatywnym w Holandii.

TIFF FESTIVAL 2014 - Stigma Adam Lach Napo Images 01

fot. Stigma Adam Lach Napo

Fotograficzna Publikacja Roku
organizatorzy: Fotofestiwal, Book Off, Miejsce Fotografii,
partnerzy: Empresse
05.09.2014, godz. 22:15

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem konkursu był Krzysiek Makowski – księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. Zdążył zorganizować zaledwie dwie edycje przed śmiercią – w 2009 i 2010 roku. Od 2013 konkurs organizują wspólnie: Fotofestiwal Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnia Bookoff i Miejsce Fotografii. Chcemy, aby konkurs pobudzał twórców do działania i ambitnych poszukiwań. Żeby w jego efekcie wydawcy i autorzy odważnie i twórczo
podchodzili do medium, jakim jest książka. W roku 2013 nagrody zdobyły: Miejsce Odległe kolektywu Sputnik (wyd. Centrum Nauki Kopernik) oraz Brutal Michała Łuczaka – obie zaprojektowane przez Anię Nałęcką. Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi (czerwiec 2013), TIFF Festiwalu we Wrocławiu (listopad 2013) oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej podczas Print Control Week (październik 2013).

Spotkanie z Adamem Lachem i Katarzyną Dybkowską, prezentacja książki Stigma
prowadzenie: Monika Szewczyk – Wittek
Ile Cyganów, tyle kultur. My też jesteśmy Cyganie, ale inni– MÄNDRA
Data: 06.09.2014, godz.16:00

Stigma to efekt dwóch lat pracy i ponad pięćdziesięciu spotkań fotografa Adama Lacha i autorów wywiadów Katarzyny Dybowskiej oraz Dariusza Koźlenko z rodziną rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Materiał ten został już zauważony i doceniony m.in. na prestiżowym konkursie Picture of The Year International w 2014 roku. Premiera książki odbyła się 8 czerwca 2014 r. w ramach Fotofestiwalu w Łodzi.
Dodatkowo 6.09.2014 o godzinie 17:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z Erikiem Kesselsem po wystawie Publikacji.

materiał fotograficzny oraz tekst pochodzą od organizatora. Zdjęcie przy wpisie: TatianaPancewicz, Role Models