To się nie zdarza – Aga Szuścik

“To się nie zdarza” opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło – chorobie, która zmienia życie, stawiając je pod znakiem zapytania.

A jeśli masz raka szyjki macicy?  Jesteś młoda, badasz się dość regularnie i nie masz żadnych objawów… “To się nie zdarza” opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło — chorobie, która zmienia życie, stawiając je pod znakiem zapytania.

Aga Szuścik, której projekty artystyczne zwracały się dotychczas w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, tym razem zrealizowała projekt zupełnie odmienny. Kilkanaście fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu działo się od momentu diagnozy do teraz. To historia jednocześnie uniwersalna, dotycząca każdej kobiety i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Tematycznie, poruszone zostają kwestie zarówno typowo cielesne, jak i emocjonalne, także dotykające pojęć “kobiety” oraz “matki”. Gatunkowo, “To się nie zdarza” stanowi mozaikowe, szerokie kontinuum między misternym interpretacyjnie konceptualizmem i kreacją a surową, okrutną dokumentacją.

Realizacja projektu ma z założenia, poza typowo artystycznym, dwa cele. Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła dla artystki pamiętnik, powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, rodzaj terapii sztuką. Wnioskami na obu polach autorka pragnie podzielić się podczas wernisażu, 11 sierpnia 2018 roku o godzinie 12:00 w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskie Forum Kultury, przy ulicy Mikołajskiej 1 w Krakowie. Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami: Koordynatorem Centrum Ginekologii Onkologicznej w Klinice w Cottbus Pawłem Gruszeckim i Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego doktorem Pawłem Szymanowskim.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia. W tym roku DJland zbiera na badania naukowe związane z rakiem szyjki macicy. Szczegółowe informacje na stronie festiwalu oraz podczas części wykładowej wernisażu.

https://www.facebook.com/events/1868601413172379/

Aga Szuścik – doktorantka Łódzkiej Filmówki, absolwentka Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej (specjalizacja: Fotografia) oraz Komunikacji społecznej na Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wykładowczyni w Akademii Fotografii. Artystka wizualna, fotografka, filmowiec, retuszerka, graficzka, montażystka, kolorkorektorka, kuratorka, tekściarka. Specjalizuje się w postprodukcji obrazu fotograficznego oraz filmowego, realizuje krótkie formy filmowe oraz dzieła z pogranicza fotografii i innych dziedzin sztuki. Prace Agi Szuścik można było oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą, m.in. na Camerimage w Łodzi, na KinoLABie w warszawskim CSW, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na wystawach “Brzuch Atlasa” czy “Przestrzenie ujawnione” w Łodzi, na festiwalu lAbiRynT we Frankfurcie nad Odrą czy na festiwalu Alla Fiera dell’Est we Włoszech oraz w TVP Kultura. Ostatnio Aga zrealizowała swoją wystawę doktorską “2081”, kurowała wystawy “Mana” Kuby Stępnia oraz “Anamnesis” Katarzyny Mierzwińskiej, a jej artykuł ukazał się w książce “Fotografia i szaleństwo” pod redakcją Tomasza Ferenca. Poza tym, Aga jest organizatorem eventów muzycznych, promujących niemainstreamową muzykę elektroniczną. Oprócz stałych cykli, od ośmiu lat organizuje DJland, muzyczny festiwal charytatywny non-profit. Kocha zwierzęta, a najmocniej swojego psa. Jest uczulona na jabłka i ludzi myślących, że to aparat robi zdjęcia, a komputer montuje filmy.

www.agaszuscik.com
https://www.facebook.com/agaszuscik