>>> Wernisaż wystawy Post-Cyrk-Sztuka odbędzie się 24 lipca o godzinie 19.00 w kawiarni Między Słowami w Lublinie. Wystawa zorganizowana jest w ramach Konferencji Nowy Cyrk i Sztuka w Przestrzeni Publicznej.
“Cyrk jest ostatnim schronieniem czystej sztuki”
François Mauriac
Cyrk jest przestrzenią sztuki pełną symboli, znaków i treści. Stanowi bogate źródło inspiracji dla wielu artystycznych działań wychodzących daleko poza krąg cyrkowej areny. Jej elementy w różnych konfiguracjach, splotach i kontekstach zasiedlają kolejne obszary twórczości, rozwijając się w nowych kierunkach. Pobudzają wyobraźnię. Popychają do eksperymentów z formą i przedstawieniem. Cyrkowa estetyka znalazła swoje szczególne miejsce wśród sztuk wizualnych. Towarzyszyła kolejnym artystycznym pokoleniom, wystarczy przywołać obrazy Henri Toulouse-Lautreca, Marca Chagalla, Alexandra Caldera, Paula Klee czy współczesne odsłony Sary Moon i Cindy Sherman. Fascynacja cyrkiem zmienia się wraz z jego przeobrażeniami. Postnowoczesna rzeczywistość wprowadza nowe spojrzenie. Redefiniuje stare schematy, wyprowadza z okowów tradycyjnego postrzegania. Przekształcający się cyrk odrzuca kolejne elementy. Rezygnuje z tresury zwierząt kładąc nacisk na człowieka, ciało i przekraczanie granic jego możliwości. Wplata nową poetykę, teatralną dramaturgię, dotyka widza. Nowy Cyrk balansuje na pograniczu różnych dyscyplin, stawia nowe wyzwania przed publicznością. Tradycyjne techniki wchodzą w mariaż z nowoczesnymi technologiami rozszerzając wachlarz swoich twórczych możliwości. Z drugiej strony cyrk rezygnuje z blichtru zwracając się do surowego minimalizmu, niezależnej produkcji w stylu „Do It Yourself”.
Współcześni artyści i artystki wizualni/ne podejmują się nowych interpretacji korzystając z różnych metod i form wyrazu. Wystawa Post-Cyrk-Sztuka jest efektem poszukiwań współczesnych cyrkowych przedstawień na gruncie polskiej sztuki. Znajdują się na niej prace fotografów, filmowców krótkometrażowych, animatorów, grafików/czek i rysowników/czek. Różnorodność prezentowanych form ma na celu podkreślenie bogactwa możliwych spojrzeń i podejść do tematu. Prace Jakuba Pierzchały i Rafała Milacha są reminiscencją starego cyrku, fotograficznym i filmowym uwiecznieniem jego pozostałości, dogorywających elementów dawnego porządku. Z kolei Agata Grzych w swoich kolażach gra elementami areny, miesza je z obiektami dnia codziennego, nadając im surrealistycznego posmaku. Katarzyna Krutak i Honorata Drążyk przenoszą swoje projekty na recyclingowe materiały, tekturę i sklejkę. Zwracają się tym samym w stronę generowania własnej przestrzeni w materialnej rzeczywistości i przekraczania wyobrażeń. Na wystawie pojawi się również zapowiedź projektu filmowego Bartka Kulasa „Circus Maximus” oraz rysunki Sylwii „Doli” Doliszny i Patrycji Białoszewskiej.
Nowy Cyrk, nowe artystyczne interpretacje.
kawiarnia & księgarnia Między Słowami
ul. Rybna 4, Lublin
24.07.2014 godz. 19.00
Zapraszamy!
Poniżej jako przedsmak kilka z wybranych prac artystów i artystek, którzy zostali zaproszeni do udziału w wystawie >>>
Agata Grzych, cykl “Cyrk”
Jacek Taran, fotosy z planu “Circus Maximus”
Jakub Pierzchała, cykl fotografii
Katarzyna Krutak, cykl grafik “Passion is freedom”
Honorata Drążyk, cykl prac
Patrycja Białoszewska, rysunki
Sylwia “Doli” Doliszna, cykl grafik cyrkowych
Organizatorzy/rki wystawy: Sabina Drąg, Katarzyna Piekło, Jakub Pierzchała