„Podróż się odbyła, program wykonano i bawiono się dobrze” – wystawa Pauliny Ornatowskiej

Wernisaż 17 grudnia 2015 godz.18.00
Galeria „Aneks” GSW
pl. Teatralny 12, Opole

Kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska.

Wystawa czynna codziennie w godz.16.00 – 02.00 do 17 stycznia 2016 (dostępna “po zmroku”).

Paulina Ornatowska

Projekt Pauliny Ornatowskiej jest próbą spojrzenia na fenomen „fotografowania” – powszechnej maniery ludzi z różnych zakątków świata, która odmieniła percepcję rzeczywistości. Siła namacalnego doświadczania teraźniejszości została zepchnięta na drugi plan; fotografujemy ciągle, fotografujemy odruchowo, fotografujemy zamiast „doświadczać”. Kontemplacja rzeczywistości została przeniesiona do sfery wspomnienia, a wszystko za sprawą cyfryzacji medium jakim jest fotografia.

Artystka przedstawia nam dane statystyczne pochodzące z największych wyszukiwarek internetowych, które są najlepszym obrazem zmieniającego się świata. Projekt Pauliny Ornatowskiej w charakterze site-specific działa również formalnie – poprzez wielkoformatową fotografię – podglądamy przeszłość niegdyś uwiecznioną przez artystkę.

Zachecamy do „doświadczania” wystawy; ważnym jej elementem jest wydawnictwo, dostępne przez cały czas trwania projektu.

Paulina Ornatowska – urodzona w 1991 roku. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na kierunku Projektowanie graficzne i nowe media.

Środki wyrazu artystycznego, które ją interesują to fotografia (głównie analogowa), rysunek i ilustracja (polagrafia.tumblr.com, behance.net/paulinornatowska), grafika warsztatowa oraz film animowany. Wszystko, co robi, stanowi autorski komentarz do rzeczywistości i próbę charakterystyki jej samej. Poczucie utożsamienia się z każdym, nawet najszybszym i niedbałym, szkicem czy zdjęciem wynika z próby odczytania emocji, które odbijają się w jej projektach. Swoje prace prezentowała m.in. na ogólnopolskiej wystawie Schron Sztuki, 4 Opolskim Festiwalu Fotografii, wystawie grafik „Kolor-off” oraz wystawie ilustracji i animacji „Stop-klatka”. Od 2014 roku współtworzy Opole Songwriters Festival, Graftmann&CO oraz zespół RITAHOLM, dla których przygotowuje oprawę graficzną, fotografie i ilustracje. W listopadzie 2014 roku zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie stypendialnym „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka” za cykl fotograficzny pt. „Mam imię po prababci”, organizowanym przez Telewizję Polską, TVP Kultura i Narodowy Instytut Audiowizualny. W maju 2015 roku jej ilustracja została wyróżniona w projekcie „Historie Polin” organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest również laureatką Salonu Jesiennego 2015 organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Fragment jej dyplomowej pracy magisterskiej “Mojemu psu posiwiała sierść gdy mnie nie było” został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego oraz wyróżnieniem Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Stypendystka Prezydenta Miasta Opola oraz Rektora Uniwersytetu Opolskiego w roku akademickim 2014/2015.