Marcelina Amelia

Są takie wspomnienia, które idą za człowiekiem przez całe życie. Są zawsze gdzieś blisko nas, z tyłu głowy. Są też te „zapomniane”, zakopane gdzieś w środku. Trzeba włożyć większy wysiłek, żeby do nich dotrzeć.

Są wspomnienia tak silne, że pamiętamy kolor, dotyk, zapach i smak.
Są też takie, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, czy naprawdę się wydarzyły, czy może to tylko wyobraźnia albo sen.
Są wspomnienia dobre, przy których uśmiechamy się sami do siebie i są też te złe lub tak żenujące, że chcielibyśmy o nich szybko zapomnieć. To mikro podróże w czasie. Dzięki nim możemy powrócić w dawno nieodwiedzane miejsca i spotkać osoby, które są daleko albo te, których nie ma już między nami.

Rodzinne uroczystości, bal przebierańców, wycieczka do cyrku i przedszkolne posiłki stały się dla Marceliny Amelii inspiracją dla stworzenia „Memories”. To osobista podróż autorki do najwcześniejszych wspomnień i próba przełożenia ich na ilustracje. Artystka koncentruje się na ich (od)budowywaniu. Tworzy albumy ze zdjęciami, które naprawdę nie istnieją. Produktem końcowym tego przedsięwzięcia jest ilustrowana książka oraz drewniane skrzynie, w których Marcelina kreuje swoje papierowe światy wyłaniające się z zakamarków jej pamięci.

Magda Zarzycka

Memories

marcelina amelia memories a

marcelina amelia memories

marcelina amelia memories 2

marcelina amelia memories 4

marcelina amelia memories 3

www.marcelinaamelia.com

Marcelina Amelia Gawrońska urodziła się w Częstochowie w 1989 roku. Jest absolwentką tamtejszego Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego. W 2011 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni ilustracji Uniwersytetu Westminster w Londynie, gdzie obecnie mieszka i prowadzi swoją działalność twórczą. Jej prace były publikowane w wielu zagranicznych pismach, miedzy innymi w: Digital Arts, Ribbed, Celeste, Tourist, Vogue oraz Baku. Brała udział w wielu wystawach i wydarzeniach artystycznych takich jak D&AD, London Design Festival, London Illustration Fair, New Designers oraz Big Egg Hunt.

Głównym źródłami inspiracji Marceliny są wspomnienia z dzieciństwa, marzenia senne, wieczorne introwertyczne wycieczki oraz chrześcijańska ikonografia. Poza działalnością ilustracyjno-artystyczną, Marcelina zajmuje się również prowadzeniem założonej wspólnie z Rebeccą D alternatywnej marki odzieżowej Ivory Jar.