Kobieca strona historii – debata Stowarzyszenia Folkowisko

Plakat - Kultura jest Babą w Warszawa

O kobiecej wizji historii porozmawiamy 15 maja w ramach akcji „Kultura jest Babą” Stowarzyszenia Folkowisko. Debacie towarzyszyć będzie pokaz filmu o losach kobiet przesiedlanych po II wojnie światowej na Dolny Śląsk.

15 maja o 18:00 w warszawskiej Klubokawiarni Kicia-Kocia (ul. Garibaldiego 5A, Grochów) odbędzie się pokaz filmu “Jugów – pamięć i zapomnienie”, którego celem było zaprezentowanie historii powojennych przesiedleń na Dolny Śląsk i przedstawienie ich z kobiecej perspektywy. Film powstał podczas badań terenowych w ramach międzynarodowego projektu historycznego w 2010 roku.

Badaczki z Ukrainy, Niemiec i Polski nagrały szereg rozmów z kobietami pamiętającymi niemiecką miejscowość Hausdorf i jej przemianę po 1945 w Jugów. W filmie wypowiadają się rdzenne mieszkanki wsi sprzed wojny oraz te, które przybyły tutaj – z Polski centralnej, z ziem włączonych do Związku Sowieckiego, a także z Francji.

Twórczynie produkcji szukały odpowiedzi na pytanie, jak powojenna „wędrówka ludów” wpłynęła na charakter Jugowa i losy poszczególnych osób. Najciekawszym aspektem filmu jest to, że rozmawiano wyłącznie z kobietami. Dla większości z nich była to pierwsza okazja podzielenia się swoim doświadczeniem, odbiegającym od wizji historii przedstawianej w mediach i podręcznikach. Zwiastun filmu można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=6K4vmnjQ3MU

Po filmie odbędzie się dyskusja z autorkami filmu – Sławomirą Walczewską (Fundacja Kobieca eFKa) oraz Aliną Doboszewską (Fundacja Dobra Wola) prowadzona przez Macieja Piotrowskiego (Stowarzyszenie Folkowisko). Tematem rozmowy będą zarówno szczegóły powstawania filmu, jak i osobliwości kobiecej wizji historii, konfrontując ją z wynikami analogicznych badań na Śląsku Cieszyńskim i zachodniej Ukrainie.

Oprócz tego, 21 maja o 18:30, Stowarzyszenie Folkowisko planuje przeprowadzenie kolejnej debaty – tym razem o społecznej roli kobiet na wsi. Uczestnikami wydarzenia będą Henryk Wujec, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Tomasz Rakowski i Joanna Szewczyk.

Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji Stowarzyszenia Folkowisko Kultura jest Babą. W jej ramach działa profil w sieci społecznościowej www.facebook.cm/Kulturajestbaba, a na stronie www.folkowisko.gorajec.info publikowane są wywiady z aktywnymi i oryginalnymi kobietami mieszkającymi na wsi. Oprócz wydarzeń w Warszawie, w czerwcu w Krakowie odbędzie się debata filmowa i literacka, w której udział zapowiedział m.in. laureat nagrody NIKE Marian Pilot. Wielki finał kampanii będzie miał miejsce na Festiwalu Folkowisko w Gorajcu (11-13 lipca).

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

Plakat - Kultura jest Babą w Warszawie

 


Projekt „Kultura jest Babą. Od marginalizacji do upodomiotowienia” korzysta z dofinansowania w kwocie 60 tys. złotych pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG Celem projektu jest zwalczanie dyskryminacji i stereotypów dot. kobiet wiejskich.