Hanna Ilczyszyn

Jedną z głównych inspiracji dla Hanny jest fotografia. Stare, rodzinne zdjęcia, wygrzebane z dna szuflady, momenty kiedyś uchwycone w obiektywie przez członków rodziny lub kadry zatrzymane przez nią samą stają się dziś podstawą jej enigmatycznych prac. 

Hanna kreuje osobliwy, dziecięcy świat. W zamglonej scenerii maluje szare, anonimowe postacie bez twarzy, zasłonięte włosami, roślinami, maskami lub plamami. Jej przedstawienia przypominają bardziej urwane fragmenty nie do końca wyraźnego (i przyjemnego) snu lub wspomnienia, niż dobrze wywołaną fotografię z rodzinnego albumu.

Niewinność i ciągła niepewność, które często towarzyszą okresowi dzieciństwa są głównym tematem obrazów Hanny Ilczyszyn. Artystka ukazuje też charakterystyczną dla tego czasu spontaniczność i ekspresję. Dziecięce emocje, beztroskie zabawy, spontaniczne reakcje naturalne dla tego wieku, czyli wszystko to, co z dorosłej perspektywy wydaje się abstrakcyjne i irracjonalne.

Rosnącą potrzeba kreowania własnego „ja”, ale i przyjmowane określonych póz są motywami, które stale przewijają się w twórczości malarki.

Maga Zarzycka

www.fajnahanna.com
www.facebook.com/fajnahanna

Hanna  Ilczyszyn

Hanna  Ilczyszyn

Hanna  Ilczyszyn

Hanna  Ilczyszyn

 

Hanna Ilczyszyn urodziła się w 1984 we Wrocławiu. Obecnie mieszka i pracuje w Belgii. Jest absolwentką wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Podczas stypendium w latach 2006-2007 oraz 2009-2010 studiowała malarstwo na Koninklijke Academie voor Schone Kunsten w Gandawie. Brała udział w wielu rożnych wystawach oraz wydarzeniach artystycznych, głównie w Polsce i Belgii. Jest członkinią grupy Polish Workers Productions – kolektywu składającego się z młodych polskich artystek żyjących i tworzących w Brukseli. Poza tym jest współzałożycielem pracowni artystycznej, mieszczącej się przy rue du Collège 40 w Brukseli oraz ahaha.be, specjalizującej się w ciekawych nadrukach na tekstylia. Oprócz malarstwa, interesuje się również grafiką, fotografią oraz video.