Cieszyńskie Święto Herbaty

Cieszyńskie „Święto herbaty“ – weekend z herbatą w roli głównej

W pierwszy weekend lipca nie może Was zabraknąć w Cieszynie. W dniach 5-6 lipca 2014 roku na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się już 6 edycja niezwykłego festiwalu. Multikulturalne spotkanie miłośników herbaty, sztuki i samorozwoju przyciąga od lat szeroką publiczność, zarówno rodziców z dziećmi, młodzież, osoby starsze, entuzjastów herbaty, jak i podróżników oraz tych, których fascynują opowieści globtroterów i chętnych do zapoznania się z bogatym programem i ofertą kulturalno-edukacyjną, przygotowaną przez ludzi z pasją.

007(1)

W tym roku organizatorzy ponownie oferują szeroki zakres degustacji herbat z całego świata, przygotowanych przez herbacianych ekspertów z Czech, Polski i Słowacji oraz podróżniczych wykładów, w trakcie których słuchacze odwiedzą między innymi ekwadorskie wulkany, udadzą się w podróż do nieznanych zakamarków Chin, Macedonii i Laosu lub pojadą autostopem do Maroka. W czasie Święta odbędzie się również cieszyńska premiera ilustrowanej  książki – w podróż „Machiną przez Chiny“ zabierze nas specjalny gość Łukasz Wierzbicki. „Goście, preferujący aktywny wypoczynek, będą mogli wziąć udział w jednym z wielu przygotowanych przez nas warsztatów – m.in. fotograficznych, tańca, jogi śmiechu, tai-chi, czy też produkcji latawców, bądź zapoznać się z tajnikami tradycyjnego japońskiego teatru oraz wziąć udział w wykładzie performatywnym i dotknąć teatru.“ – zachęca dyrektor festiwalu Mariola Kluzová.

Wieczory tradycyjnie umilą koncerty. W tym roku na widzów czekać będzie multiinstrumentalistka Beata Bocek, zespół Gamosvar z Ostrawy, koncert gongów w romańskiej rotundzie z XI wieku oraz marokańska kapela Chigaga, grająca saharyjskiego bluesa. Informacje dotyczące pozostałych wykonawców organizatorzy już wkrótce opublikują na stronie internetowej Festiwalu www.swietoherbaty.pl.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny, tylko niektóre z warsztatów, które są wyjątkowo kosztowne, będą odpłatne (np. warsztaty lisowania herbaty pu-erh czy też szkliwienie ceramiki raku).

Tegoroczna impreza zostanie poprzedzona tygodniem warsztatów dla dzieci, czyli tzw. „Świętkiem herbaty“. „Na Wzgórzu Zamkowym stanie jurta, w której dzieci będą mogły między innymi samodzielnie nauczyć się wyrabiać i piec chlebowe placki. Natomiast w herbaciarni Laja zabierzemy je w herbacianą podróż“ – mówi Piotr Mojżyszek, odpowiedzialny za organizację prezentacji podróżniczych w ramach Festiwalu.

„Święto herbaty“ to nie tylko koncerty i wykłady, ale również spotkanie miłośików tego wyjątkowego napoju, jak i przyjazna i ciepła atmosfera. Z wielką niecierpliwością czekamy na Was i na energię, którą ze sobą przyniesiecie i wypełnicie to miejsce. W pierwszy weekend lipca odkryjecie cieszyńską oazę spokoju.

IMG_7292_1(1)

IMG_0498_11

IMG_7180_1

008

Główny partonat medialny nad Świętem herbaty objął Dziennik Zachodni.

Materiał fotograficzny Piotr Mojżyszek