Baby wychodzą z Szafy

Baby wychodzą z szafy – czyli Dni Baby w Cafe Szafe

Literacka debata z udziałem Mariana Pilota, laureata Nagrody NIKE 2011, koncert knajpianej muzyki bałkańskiej i dyskusja o historii kobiet na wsi – Stowarzyszenie Folkowisko zaprasza na krakowskie Dni Baby. Tę niezwykłą serię imprez poświęconych kulturze kobiecej na wsi, w dniach 10-11 czerwca, gościło będzie słynne krakowskie Cafe Szafe (Felicjanek 10).

Dni Baby rozpoczną się od debaty: „Literatura chłopska – kultura babska”, zaplanowanej na 10 czerwca, godzinę 19:30. Podczas rozmów zapytamy m.in. czy ukryty i marginalizowany nurt literatury tworzonej przez kobiety związane ze wsią może przedostać się do głównego kanonu polskiej kultury. Do dyskusji zaprosiliśmy zarówno Mariana Pilota – jednego z najważniejszych twórców „chłopskiego” kierunku w najnowszej literaturze polskiej (autor m.in. powieści „Pióropusz” za którą w 2011 roku otrzymał Nagrodę Literacką NIKE, a także zbioru esejów „Matecznik”)  jak i młodą poetkę Urszulę Kopeć-Zaborniak z małej, roztoczańskiej miejscowości Cieszanów. Razem z nimi dyskutować będą także Anna Marchewka (doktor Wydziału Polonistyki UJ, zajmuje się krytyką literacką) i Jan Bińczycki (członek literackiej korporacji HaArt, ostatnio pracował przy redagowaniu ludowego numeru tegoż magazynu). Debatę poprowadzą Monika Świerkosz (dr literaturoznawstwa UJ, zajmuje się literaturą kobiecą i jej miejscem w kulturze, redaktorka czasopisma uniGENDER), a także reprezentująca Stowarzyszenia Folkowisko Renata Żyła-Żurawska (dyrektorka niepublicznej szkoły na wsi Przeorsk w woj.lubelskim, koordynatorka projektu „Młodnik Literacki”).

Drugie wydarzenie w ramach Dni Baby, 11 czerwca, zacznie się od muzyki. O godzinie 19.00, debiutancki koncert da zespół KUD Lepotice i Zveri. Jest to kobiece trio stworzone przez studentki serbistyki i kroatystki, wykonujące tradycyjną muzykę „kafanską” – graną niegdyś w bałkańskich tawernach.

Reszta wieczoru poświęcona będzie na pokaz filmu: Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy” oraz dyskusję o kobiecej stronie historii, w której wezmą udział współtwórczynie tej produkcji. Film koncentruje się na codziennym życiu kobiet na Śląsku Cieszyńskim po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Autorki filmu oddały głos starszym kobietom – są one bowiem głębiej zakorzenione w codzienności, a ich perspektywa historyczna jest odmienna niż mężczyzn, którzy koncentrują się bardziej na aspektach polityczno-militarnych. Film tworzyły wspólnie badaczki z Czech, Niemiec i Polski. W dyskusji o filmie wezmą udział uczestniczki projektu Olga Łaniewska i Monika Świerkosz, a poprowadzi ją Maciej Piotrowski (Stowarzyszenie Folkowisko).

Całość wydarzenia organizowana jest w ramach akcji Stowarzyszenia Folkowisko Kultura jest Babą, przy której działa profil w sieci społecznościowej www.facebook.cm/Kulturajestbaba, a na stronie www.folkowisko.gorajec.info publikowane są wywiady z aktywnymi i oryginalnymi kobietami mieszkającymi na wsi. Pierwsza część akcji miała miejsce w maju w Warszawie (odbyła się społeczna dyskusja z udziałem m.in. Henryka Wujca). Wielki finał kampanii zostanie przeprowadzony na Festiwalu Folkowisko w Gorajcu (11-13 lipca). Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Cafe Szafe to klubokawiarnia na rogu ul. Małej i Felicjanek, będąca od 12 lat miejscem wydarzeń literackich (bywali tam Jerzy Pilch i Michał Witkowski, kawiarnia gościła Festiwal im. Josepha Conrada, współpracuje także z portalem Ha!art), koncertów, slajdowisk podróżniczych i projekcji filmów. Nazwa pochodzi od malowanych szaf z Lanckorony, służących za siedziska. Popularna “Szafa” była tytułowym lokalem w ostatnim filmie Wojtka Smarzowskiego. Więcej bieżących informacji:  (www.cafeszafe.com).

Dni Baby w Krakowie - plakat(1)