Kobiety na ekranie w Teatrze Barakah

barakah baner

Teatr Barakah zaprasza na koljną odsłonę Akademii Filmowej. Marcowy repertuar poświęcony jest filmom o kobietach – w różnym wieku, z różnym bagażem życiowych doświadczeń, w różny sposób rozumiejących swoją społeczną i kulturową rolę. Do tego prawdziwy miks filmowych konwencji i światów mających tę wspólną cechę, że w centrum każdego z nich znajduje się intrygująca postać kobiety (bądź kobiet). W programie filmy Ridleya Scotta,Martina Scorsese, Stevena Spielberga, Stephena Daldry’ego.

Akademia Filmowa, Teatr Barakah

PROGRAM:

— 4 III 2014 — godz. 19.00
projekcja filmu + wprowadzenie: „Buntowniczki nad przepaścią – kobiety w kinie mainstreamowym” /dr Monika Świerkosz

Film Ridleya Scotta z 1991 roku opowiadający historię dwóch kobiet (Geena Davis, Susan Sarandon), które postanawiają wyrwać się od rutyny codziennego życia. Gdy broniąc się przed gwałtem zabijają napastnika, ucieczka od nudnego życia zamienia się w ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości. Kino drogi i przejmująca opowieść o podróży do wolności.
Czas trwania: 129 minut.

— 11 III 2014 — godz. 19.00
Nicole Kidman, Julianne Moore i Meryl Streep w obsypanym nagrodami filmie Stephena Daldry’ego z 2002 roku. Trzy wybitne aktorki, trzy kobiety żyjące w różnych epokach, trzy różne historie i jedna książka, która je połączy.
Czas trwania: 114 minut.

— 18 III 2014 — godz. 19.00
Film Martina Scorsese z 1974 roku. Historia kobiety, która po śmierci męża-tyrana wyrusza wraz synem do Kalifornii, gdzie planuje spróbować swoich sił jako piosenkarka. Na drodze do realizacji młodzieńczego marzenia napotka jednak wiele przeszkód, ale stawiając czoła światu, który nie zawsze będzie dla niej przychylny, zyskuje szansę, by dojrzeć i nauczyć się samej siebie. W roli głównej nagrodzona Oscarem Ellen Burstyn.
Czas trwania: 112 minut.

— 25 III 2014 — godz. 19.00
Debiutująca na dużym ekranie Whoopi Goldberg w filmie Stevena Spielbegra z 1985 roku – nominowanym do Oscara aż w jedenastu kategoriach. Opowieść o kobiecie wykorzystywanej i poniżanej najpierw przez ojca, później przez męża. Ucieczka z piekła, jakie zgotowali jej mężczyźni staje się możliwa za sprawą kochanki jej męża. Nieoczekiwanie dwie kobiety połączy silna więź, która zaważy na losach każdej z nich. Za rolę w tym filmie Whoopi Goldberg nagrodzona została Złotym Globem.
Czas trwania: 154 minuty.

dr Monika Świerkosz
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Interesuje się współczesnymi kulturowymi dyskursami krytycznymi inspirowanymi feminizmem i gender studies, a zwłaszcza związkiem między ciałem, polityką, retoryką i przeszłością. Pracę doktorską poświęciła prozie Olgi Tokarczuk i Izabeli Filipiak oraz krytycznym sporom o literaturę kobiecą i jej miejsce w kanonie. Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Dekadzie Literackiej”, „Tyglu Kultury”, „FA-arcie”, „Opcjach”, „Zadrze” i „Didaskaliach”. Jest redaktorką internetowego czasopisma „uniGENDER”, poświęconego problematyce płci kulturowej, a od niedawna miłośniczką Nowej Huty. Współpracuje z krakowską Fundacją Przestrzeń Kobiet.

Łukasz Ziomek
Absolwent wiedzy o teatrze (dramatologii) UJ. Teksty o kinie i teatrze publikował w „Didaskaliach” i „Ricie Baum” oraz m.in. na Portalu Filmowym i E-Splocie. Współpracuje z czasopismami „Ekrany” i „Kino”. Współautor „Lektur dramatyczności” (Księgarnia Akademicka 2010), w których opublikował esej poświęcony teatrowi Krystiana Lupy pt. „Lupa czyta Bernharda”. Przez dwa lata był stałym recenzentem filmowym „Gazety Krakowskiej”. W latach 2006-2013 pracował jako sekretarz literacki w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Prowadzi bloga filmowegowww.zawrotglowy.wordpress.com.