ETAM

Znana z wielkoformatowych murali o wyszukanej nad- lub sur-realnej formie grupa Etam Cru zaprasza od 7 marca 2014 na odsłonę swojego najnowszego projektu w warszawskim klubie Wypieki Kultury. Tworzony przez absolwentów łódzkiej ASP Łukasza Blejzyka (vel Sainer) i Mariusza Gapskiego (Betz) streetartowy tandem ze swoim onirycznym stylem jest dobrze rozpoznawalny nie tylko w Polsce. Zaznaczył swoją obecność  m.in. w Holandii, Niemczech, Rosji, Portugalii czy we Włoszech.

-madamme-chicken2-jpg-1600-900

Wyjątkowy charakter ich sztuki jest kolejną bardzo ciekawą odsłoną streetartowych dokonań ostatnich lat. Artyści działają z godną podziwu biegłością w przekładaniu malarskiej koncepcji na niecodzienny format. Ich prace ulokowane w wydawać by się mogło nieprzyjaznej dla sztuki przestrzeni są dużo bardziej otwarte na bezpośredni odbiór. Zdecydowaną kreską wkraczają w przestreń publiczną. Kościste, zdeformowane kształty baśniowych, etamowych postaci tworzą wizjonerskie scenki, grając ze światem przedmiotów według własnych reguł. Kolorowe plamy układające się w spójny obraz na ścianach budynków przypominają coś na kształt okładki książki, do której chciałoby się zajrzeć. Są dalekim od infantylności fragmentem bajki, opowieści pomarszczonej i pogiętej, niekiedy na granicy wzruszenia.

-moonshine-jpg-700-5000

Taka kombinacja narusza zastaną scenografię blokowisk, już samym pojawieniem się pośród jednolitej, posegmentowanej przestrzeni. Łamie jej tępą i surową linearność. Takie zjawiska należy odszukiwać, kontemplować i cieszyć nimi oko dopóki farba się nie wykruszy.

Etam Cru są przykładem wciąż intensywnie rozwijającego się ruchu, który swobodnie przenikając granice instytucji, płynie między ulicą a galerią. Wymyka się ograniczeniom i ciasnym kanonom, docierając nie tylko do wyselekcjonowanych odbiorców ale też do przypadkowych przechodniów.

Tym razem w klubowej przestrzeni na warszawskiej Pradze można będzie przyjrzeć się ich najnowszym dokonaniom, przy okazji zyskując szansę nie tylko estetycznych ale także muzycznych wrażeń. O oprawę dźwiękową zadba MC Melodee – gwiazda sceny rap z Amsterdamu, kolektyw didżejski Niewinni Czarodzieje oraz didżeje Groh i Rhythm Baboon. Wybrani szczęśliwcy wyjdą wzbogaceni o limitowaną edycje plakatów Etam’u. Wiadomo, że w tym wypadku nie warto po prostu machnąć ręką…

Agnieszka Sułkowska

www.facebook.com/events/226286354225833/?fref=ts

Czas: 7 marca 2014 r. godz. 20:00
Miejsce: Wypieki Kultury, ul. Stolarska 2 (Praga)

-bezt-pierscionek-jpg-700-5000