RestArt Miasta

rest-art-work

rest-art-workKraków czasem potrafi zaskoczyć. Trzeba być czujnym, żeby nie przegapić momentu, w którym  ze znanego krajobrazu wyłaniają się przestrzenie dotychczas  niedostępne dla oka. Do takich miejsc, o wyjątkowo industrialnym charakterze, zaprasza już nie po raz pierwszy Fundacja Transporter Kultury przy współpracy z Domem Norymberskim. Kto dwa lata temu odwiedził magazyny dawnego Dworca Towarowego, gdzie mieściła się wystawa Identity wie, jakie wrażenie robi ekspozycja sztuki w pustej, poprzemysłowej przestrzeni. Możliwość  wytropienia śladu pozostałego po epoce żelaza i stali, obcowanie z żywą skamieliną odsłania nową jakość, wpisując się w pewien trend prezentacji sztuk wizualnych. Wystawa w starej hali krakowskiej elektrowni, która uświetni 35. rocznicę współpracy miast partnerskich – Krakowa i Norymbergi, stwarza okazję aby poznać kolejną ciekawą przestrzeń i efekt przeprowadzonych w niej działań.

Stanowiąca do lat 80-tych przemysłowe zaplecze miasta dzielnica Kazimierz, mieszcząca m. in.  gazownię, elektrownię, zajezdnię tramwajową dziś raczej po macoszemu traktuje obiekty naznaczone tego rodzaju przeszłością, pozostawiając je na marginesie turystycznego szlaku. Spora to zaleta, że można liczyć na więcej tego rodzaju nieskonsumowanych przez przewodniki niespodzianek. Czytelnym staje się też obraz zmian, jakie zaszły od tego czasu w modelu funkcjonowania miasta

.Projekt „REST-ART-WORK” to kreatywne wyzwanie dla twórców. Mogą stworzyć nowatorską strukturę dla sztuki w krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Ta wielopłaszczyznowa relacja ich wzajemnych dzieł, pomysłów na zaistnienie w tkance miejskiej będzie – mamy nadzieję swoistą “układanką”, w której każdy wniesie swój indywidualny element, tak jak w puzzlach, efektem czego będzie realizacja wielkiego projektu artystycznego o silnym oddziaływaniu w skali miasta. I jedynie tak duży projekt, o takim potencjale jest w stanie trwale zmienić pozytywnie tak dużą przestrzeń urbanistyczną.

Artyści, zmierzą się z tą przestrzenią nie tylko jako z symbolem dawnej epoki, ale też z tym co ze sobą niosła – etosem pracy, jej centralnym miejscem w życiu społeczeństwa, zapewniającym byt i przywileje, które skończyły się wraz z nią.

Jest to świetna okazja, żeby poznać rezultat tej kooperacji, przestawiającej akcenty w miejskiej przestrzeni, wnoszącej własną treść i na nowo rozgrywaną formę. Zwieńczeniem wernisażu będzie koncert Agressivy 69 i Schimmy Yaw.

.http://www.restartwork.pl/index.php/pl/aktualnoci

Czas: 16 V 2014, godz.19 wernisaż, 08 VI 2014 zakończenie
Miejsce: starej hala krakowskiej elektrowni przy ul. Wawrzyńca 19

Agnieszka Sułkowska