Misteria – Katarzyna Kukuła

Misteria plakat

“Misteria”  Katarzyna Kukuła
06.06.2014, godz. 18
Art Agenda Nova
Batorego 2 ,   Kraków
pon-pt 10-17
kuratorka: Iga Urbańska

Misteria

Wystawa “Misteria” to wielowątkowa opowieść o relacji człowieka z pozazmysłową rzeczywistością. Koncentruje się wokół tematu szamańskich misteriów oraz doświadczania pierwotnych sił przyrody, ukazanych w kontekście kosmogonicznym, jako mocy twórczych, stając się apologią dawnych zwyczajów i wierzeń.

Prezentowane na wystawie obrazy pełne są nieoczywistych aluzji, metafor i symboli. Na niektórych fragmenty ciała przekształcając się w elementy przyrody i kosmosu, tworzą integralną całość z krajobrazem. Na innych pojawiają się odwołania do ikonografii szamańskiej i tradycji pogańskiej.  Obecne na obrazach motywy, takie jak przedstawienie Drzewa Kosmicznego czy orzeł- nosiciel duszy w zaświaty będący wcieleniem opiekuńczego ducha, przenoszą do niematerialnego świata.

Zainteresowanie sferą cielesności i seksualności, ukazane zostało przez artystkę zarówno z kobiecej perspektywy, wpisując “Misteria w dyskurs feministyczny, jak i w ujęciu bardziej uniwersalnym i egzystencjalnym. Wykreowana przez nią rzeczywistość odsyła do tego, co w człowieku nieoswojone i przypisane naturze, ukazując niematerialne atrybuty jego duchowej strony oraz jest wyrazem poddania się uczuciom i instynktom wobec których racjonalny umysł pozostaje bezsilny. Jednocześnie jest afirmacją swobodnej seksualności i witalności kobiety. Ogromny portret archetypicznej Hekate, będącej upostaciowieniem mitu Wielkiej Matki, a także strażniczką podziemnego świata, jest alegorią kobiecej mocy. Odwołania do kultury matriarchalnej i do symboliki zjawisk kosmicznych tworzą wyraźny wątek narracji. Powtarzający się motyw księżyca odsyła do pogańskiej tradycji matriarchalnej, której jednym z najważniejszych fundamentów było współegzystowanie z naturą. Obrazy przypominają o znaczeniu świadomości lunarnej, wyeliminowanej przez patriarchalne religiie, która reprezentuje wiarę w konieczność życia w harmonii z naturą i poddanie się jej, wbrew współczesnej chęci porządkowania jej sobie oraz w istnienie twórczej mocy wszechświata polegającej na synbiozie pierwiastka męskiego z żeńskim. Jakby w efekcie  sprzeciwu wobec dominacji tego pierwszego, obecność pierwiastka kobiecego jest intuicyjnie wyczuwalna na niemal każdej z prac.

Katarzyna Kukuła – ur. 1987 Absolwentka Wydziału Malarstwa na krakowskiej ASP, dyplom uzyskała w pracowni prof. Leszka Misiaka. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną oraz filmem animowanym. Otrzymała Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych na wystawie “Najlepszych Dyplomów ASP 2012”. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wybrane wystawy:
Na łonie natury, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków, 2011
Królowe Lodów, Galeria Zderzak, Kraków 2011
Siostro Basen, w ramach festiwalu FAMA, Hala Basenu Północnego, Świnoujście, 2011
Światła między literami, wystawa Katarzyna Kukuły i Katarzyny Podpory, Piwnica pod cieniami, Krosno, 2013
Świńskie obrazki, Galeria M, Wrocław, 201
Ryba piła, wystawa Grupy Kuku Kuku, Galeria Zderzak, Kraków 2013

 

Please follow and like us: