Trans*Festiwal – zaproszenie

TransFestiwal

W dniach 28-31 maja 2015 roku Fundacja Kultura dla Tolerancji zaprasza do Krakowa na Trans*Festiwal. W międzynarodowym gronie odbędą się wystawy, pokazy filmowe, prezentacje, dyskusje i warsztaty. Główny temat zdradza nazwa wydarzenia. „Trans*” oznacza bowiem wszelkie identyfikacje i ekspresje płciowe, inne od jednoznacznie męskich i kobiecych bądź jednoznacznie kobiece i męskie, ale odmienne od płci przypisanej przy urodzeniu.

Głównym celem Trans*Festiwalu jest edukowanie o różnorodności płciowej, w tym zwłaszcza o transpłciowości. Według nas płeć nie jest czarno-biała, a istnieje jako spektrum możliwości. Chcemy, aby festiwal był bezpieczniejszą przestrzenią opartą na wzajemnej życzliwości, akceptacji i otwartości, wolną od dyskryminujących zachowań. Spróbujemy stworzyć miejsce wyrażenia siebie dla wszystkich osób, których tożsamość płciowa i/lub ekspresja płci wykraczają poza tworzone przez społeczeństwo normy

Na Trans*Festiwalu zobaczymy pięć wystaw. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 28 maja o godz. 20:00 w Galerii Szara Kamienia podczas wernisażu wystawy Jess T. Dugan Transcendencja. Prace Dugan kwestionują istnienie dwubiegunowego podziału płci. Portretowane osoby definiują swoją tożsamość poza ramami “kobiecości” i “męskości” oraz poszukują ekspresji oddającej ich odczuwanie płci. Dzień później w galerii F.A.I.T. otworzymy wystawę Ireny Kalickiej „Koń jaki jest każdy widzi”, której fotografie, inspirowane poszczególnymi hasłami z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny, są ironiczną grą z potocznymi skojarzeniami i schematycznymi obrazami świata. W sobotę zaprosimy na dwa wernisaże: rysunków Arobala w galerii Onamato oraz instalację fotograficzno-dźwiękową Anji Weber i Sabine Ercklentz z Berlina w galerii Art Agenda Nova. W niedzielę na zakończenie festiwalu Siostry Nieustającej Przyjemności, główne bohaterki reportażu fotograficznego Oliviera Touron, oprowadzą po wystawie w Teatrze Barakah.

Podczas festiwalu zaprosimy także na Trans*Cafe, na które składają się krótkie prezentacje, dłuższe wykłady, dyskusje oraz warsztaty przygotowane zarówno przez krajowych, jak i zagranicznych gości festiwalu. Zarówno osoby, które nie mają wiedzy o tym, czym jest transpłciowość, jak i osoby zaangażowane w aktywizm znajdą wśród wydarzeń coś dla siebie. Celem Trans*Cafe jest przybliżenie uczestnikom_czkom festiwalu tematyki transpłciowości. Chcemy także, by spotkania zainicjowały dyskusje na temat różnorodnych identyfikacji i ekspresji płciowych oraz namysł nad tym czego brakuje w dominujących narracjach o transpłciowości. Jakie obszary doświadczenia są w nich pomijane lub wykluczane? Które wątki zasługują na popularyzację, a które na krytykę? O co walczymy, a co kwestionujemy?

Każdy z dni Trans*Festiwalu będzie komentował tematykę transpłciowości językiem kina. W pierwszy dzień festiwalu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK wyświetlimy historię Anny Grodzkiej zatytułowaną Trans-akcja. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterką. W trzy kolejne dni festiwalu pokazy będą wyświetlane w kinie Agrafka. Pokażemy „Mój domek na prerii” opowiadający o kanadyjskim artyście Rae Spoon, Magiczne Lustro o francuskiej surrealistce Claude Cahun oraz Miwa – japońska ikona – dokument o jednej z najbardziej fascynujących postaci japońskiej kultury popularnej.

Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program znajduje się na stronie www.kulturadlatolerancji.org/transfestiwal. Warto również dołączyć do wydarzenia na portalu Facebook, by być na bieżąco z festiwalowymi aktualnościami:
>>> www.facebook.com/events/689495107844861/

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu będzie bezpłatny.
Honorowy Transonat nad festiwalem objęła Fundacja Trans-Fuzja.

Patronaty/matronaty medialne Trans*Festiwalu: queer.pl, TOK FM, crossdressing.pl, Fundacja Feminoteka, Aktivist!, Obieg.pl, Reflektor, dlaStudenta.pl, Replika, PROwincja

Festiwal jest częścią projektu „Transpłciowość i różnorodność płciowa w kulturze”. Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.