Piorun kulisty – wernisaż wystawy Moniki Chlebek

Monika Chlebek, Piorun kulisty

Piorun kulisty, zespół obcej ręki, niedźwiedź Wojtek, szaleństwo króla Jerzego, białe karły, historia chudnących szachistów i wiele innych historii… Mikronarracje Moniki Chlebek czerpią tematy z fizyki i astronomii, z historii politycznej i historii obyczaju; mówią o wynalazkach i wynalazcach, zagadkowych wydarzeniach, które do dzisiaj czekają na wyjaśnienie. Które z nich zdarzyły się naprawdę, a które są wytworem wyobraźni artystki? Monika prowadzi nas po cienkiej granicy między tym, co prawdziwe, a tym, co tylko prawdopodobne. Wskazuje na nieoczywistość i nieostateczność rzeczy; pozbawiając je naturalnego środowiska otwiera nas na zdziwienie – i na spotkanie z obcością. Podmienia konteksty, bawi się konwencjami, sięga po formy eklektyczne; zadaje zagadki, żartuje z nauki, parodiuje historię – i zmyśla, zmyśla na potęgę. Nie ma czegoś takiego jak jedna, uniwersalna prawda o rzeczywistości – zdaje się powtarzać za postmodernistycznymi filozofami. Nie ma już nawet czegoś takiego jak “prawda” w ogóle. Jest tysiąc różnych prawd, a raczej – możliwości do wyboru. Szukajcie ich, są także na wystawie “Piorun kulisty i inne historie”. Zapraszamy.

Monika Chlebek, Bez tytułu, kolaż,gwasz, płótno, 32x35, 2013, Galeria Zderzak w Krakowie

———–
Monika Chlebek
Piorun kulisty i inne historie
20 lutego – 29 marca 2014
Wernisaż 19 lutego o godz. 19:00.

To trzecia wystawa indywidualna Moniki Chlebek w Galerii Zderzak.
W listopadzie 2013 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbył się indywidualny pokaz pt. „Nie-zapamiętanie”. Zaraz po nim prace artystki, obok obrazów Dawida Czycza, pokazała warszawska Galeria Wizytująca – wystawa pt. „Paramalarstwo”. Wydarzeniem będzie planowana na maj 2014 indywidualna ekspozycja prac Moniki Chlebek w Tokio w
Galerii YUKI-SIS.

Monika Chlebek – urodziła się w 1986 r. w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2011 r. Jeszcze przed dyplomem debiutowała w Zderzaku na zbiorowej wystawie „Moon Hostel” (2009). Rok później miała swoją pierwszą wystawę indywidualną „Złe sny”. W 2011 r. pokazała cykl pod tytułem „Mrówka kryje się pod ubraniem”, do którego Galeria Zderzak wydała unikatowy album pod tym samym tytułem. Jej prace pojawiały się na wystawach m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Tokio czy Wiedniu. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego “Promocje 2012”.

>>> www.zderzak.pl/bio-chlebek,32.html