Justyna Adamczyk

Malarstwo różnym celom służy (bądź też i nie) i różnym podlega interpretacjom. Klasyfikowane jest ze względu na formę, użytkowane techniki, sens lub jego brak. Szacowana jest jego siła przekazu i moc oddziaływania. Ile ludzi tyle kategoryzacji i tyle schematów, dostarczających słów do opisu rodzących się przy spotkaniu z obrazem, myśli. Każde podejście opiera się na subiektywnych filarach gustu i smaku, ciosanych rzetelnie od pierwszych naszych dni spędzonych w uściskach społeczeństwa i kultury. Ile oczu tyle wrażeń, ile głów tyle opinii.

To, o czym zapewnić chce nas Justyna Adamczyk to szczerość formułowanych przez nią artystycznych komunikatów. To ona wydaje się być dla niej najważniejsza w akcie tworzenia. Nie chce ukrywać i nie chce dodawać. To, co się pojawia w jej pracach należy do niej w całej swojej rozciągłości, formie, symbolice i kontekście sytuacyjnym. Mówi o tym, czego doświadczyła, czego dotknęła. Zachowuje bezpośredniość i spójność przekazu między tym, co wewnątrz niej, a tym, co ubiera w formę obrazu. Płótno nasiąka charakterem artystki, wchłania jej kolory, interpretuje kształty, które rodzą się w jej wyobraźni. Wszystkie elementy wchodzą ze sobą w reakcje, a to, co powstaje jest wypadkową, powstałą w punkcie ich najbardziej twórczego styku.

Sabina Drąg

Malarstwo jest dla mnie formą wypowiedzi, którą potrafię najlepiej oddać emocje. W pracach poszukuję prostej, lecz niebanalnej formy, bogatej w symbolikę. Dlatego też wiele rzeczy, które tworzę ma charakter ikonograficzny. Każdy obraz jest powiązany z osobista historią. Jestem zafascynowana relacjami z ludźmi. Nie silę się na obiektywność, ponieważ tylko mój subiektywny pogląd oddaje szczere emocje, które chcę zilustrować. A mogę być szczera mówiąc jedynie o tym, co znam doskonale. Każdy z moich obrazów jest częścią serii powstającej pod wpływem konkretnej historii. Malarstwo traktuję jak notatnik. Na obrazach umieszczam rzeczy, o których chciałabym zapomnieć albo chcę zapamiętać.

Justyna Adamczyk Untitled, mix media on canvas, 44x55cm, 2013Jystyna Adamczyk Untitled, mix media on canvas, 50x60cm, 2013Justyna Adamczyk, 2013, Bez tytułu, 40x55Justyna Adamczyk, 2013_Bez-tytułu_40x55

Justyna Adamczyk (ur. 1981, Opoczno) absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta na kierunku Malarstwo (dyplom w pracowni prof. P. Błażejewskiego i ad. P. Pintala w 2007roku). W latach 2006-2007 roku członek zarządu Fundacji ArtTransparent organizującej Survival Przegląd Młodej Sztuki. Stypendystka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (lata 2005-2006). W 2007 roku została wyróżniona przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi w Konkursie Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych w Legnicy. Od 2005 roku bierze udział w wielu wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych. Jej prace można było oglądać w ramach Vienna Art Fair (2011/Wiedeń), Najlepsze kasztany są na Palcu Pigalle (2010/Heppen Transfer Gallery, Warszawa) oraz w takich galeriach jak: Galeria Bestregards (Frankfurt), EC Gallery (Chicago), Galeria Miejska (Łódź), Galeria ON (Poznaź), Galeria BWA (Wrocław), Galeria Wozownia (Toruń), Galeria BWA (Bielsko-Biała). Jej prace były wyróżnione w takich konkursach jak: Biennale Bielska Jesień (2013, Galeria Miejska, Bielsko-Biała), 9. Konkurs Gepperta (2009, BWA Awangarda Wrocław), Biennale Bielska Jesień (2009, Galeria Miejska, Bielsko Biała), Promocje 17 Przegląd Malarstwa Młodych (2007 Legnica – Wyróżnienie w formie wystawy od Dyrektor Galerii Miejskiej w Łodzi. Artystka mieszka i tworzy w Warszawie.

www.justynaadamczyk.com