Jerzy Bereś – retrospektywna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej

Ja proponuję osąd, osąd tego, co Państwo w tej chwili widzą. Jerzy Bereś (1930-2012)

beresd4

 
Wernisaż:  5 marca, godz. 18.00
Wystawa czynna codziennie, w godz.10.00 do 18.00, do 26 kwietnia (zmiany w czasie Świąt Wielkanocnych).
Kurator wystawy: Jerzy Hanusek.

Kuratorka projektu Klasycy Sztuki Współczesnej: Agnieszka Dela-Kropiowska


Galeria Sztuki Współczesnej, pl. Teatralny12, Opole

Wystawa z cyklu poświęconego mistrzom sztuki współczesnej realizowana  w ramach programu GSW – Klasycy sztuki współczesnej. Tym razem zaprezentowana zostanie twórczość Jerzego Beresia – jednego z najciekawszych polskich rzeźbiarzy i akcjonerów. Artysta urodził się w 1930 r. w Nowym Sączu, zm. 25 grudnia 2012 w Krakowie.

„Prekursor performensu i body art’u”, „legendarny artysta niezależny”, „mistyk i wieszcz”, „prowokator i skandalista”, „romantyk” – etykiety powszechnie opisujące sztukę Jerzego Beresia, ujmują tylko w sposób powierzchowny charakter jego twórczości. Jerzy Bereś łączył twórczość z refleksją teoretyczną. Formalna strona jego działań łączy w sobie koncepcje  rzeźby, jako czystej bryły w przestrzeni  oraz akcję. Od roku 1967 Bereś rozszerzył swoją sztukę o publiczne wystąpienia, które, jak sam podkreślał, nie były happeningami czy performensami, ale manifestacjami. Akcje te – podobnie jak rzeźby – miały ingerować w rzeczywistość zastaną, również w kontekście politycznym.  Beresia interesowała przestrzeń sztuki, jako teren bezinteresownego zaangażowania prowadzącego do faktów twórczych bez cech produktu.

Ekspozycja w Opolu jest okazją do poznania i zrozumienia w pełni twórczości Jerzego Beresia. Retrospektywna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej ma również charakter edukacyjny, będzie posiadać bogatą ofertę działań, kierowaną do młodzieży, studentów oraz osób dorosłych.

Polecamy zapoznanie się z tekstem kuratorskim na stronie internetowej Galerii Sztuki Współczesnej www.galeriaopole.pl  oraz zapraszamy na oficjalną stronę Jerzego Beresia https://pl-pl.facebook.com/JerzyBeres

fot. ze strony www.galeriabwa.bydgoszcz.pl