Izabela Kozłowska – Wyszłam z założenia, że każdy gnije – od środka. Projekt Gnicie

PROJEKT GNICIE 2013 r.

Punktem wyjścia jest proces gnilny, który uruchamia rekcję łańcuchową, której w żaden sposób nie da się odwrócić. Unicestwienie materii staje się nieuchronne i tylko kwestią czasu jest, kiedy nastąpi moment całkowitego rozkładu, czy też oczyszczenia. Natura posiada fenomenalny przywilej odnowy, materialnej regeneracji, odrodzenia się z niebytu do łask.

Wyszłam z założenia, że każdy gnije – od środka. Posiada słaby punkt, miękkie podbrzusze, niewygodny kawałek siebie. Są w nas sprawy, które w nas siedzą, drapią i przeszkadzają w mniejszym lub większym stopniu. Umieramy, bardziej lub mniej świadomie.

Można gnić tak, że aż śmierdzi i wszystko widać, nic się nie ukryje. Można gnić po cichu, z klasą, dostojne. Takie gnicie może zamienić się też w piękny owoc. Gdzie cały proces jest tak naprawdę początkiem i przemianą. Coś się w nas wchłania, usycha, zostaje strzępek. Ginie i pojawia się nowe – lepsze.

Kozłowska-Izabela-Gnicie-01

 

Kozłowska-Izabela-Gnicie-02

 

Kozłowska-Izabela-Gnicie-03

Kozłowska-Izabela-Gnicie-04

 

Kozłowska-Izabela-Gnicie-05

 

Kozłowska-Izabela-Gnicie-06

—————————————————————————————————————————————————-

PROJEKT SKŁADAKI >>> Opublikowany na łamach PROwincji w 2011.

 

SKŁADAKI to projekt powstały z myślą tworzenia bardzo osobistej fotografii pamiątkowej (portretowej). Niekonwencjonalnej i innej. Jest to forma budowania poprzez małe fragmenty obrazu osoby, przyjrzenie się jej z bliska, pokazanie jej bardzo subiektywnego obrazu. Portret jest zatem sumą przypadkowych jak i bardzo przemyślanych połączeń. To tak, jak z poznawaniem osoby: tworzymy, składamy  kawałek po kawałeczku jej obraz z emocji, gestów, słów.

Pomysł zakiełkował na zajęciach fotografii w pracowni dr Michała Jakubowicza (DSW Wrocław). Na początku była to prosta forma, tworzona z kilku zdjęć, odzwierciedlająca jedynie rzeczywiste kształty postaci. Autorka fotografowała jedynie najbliższą rodzinę oraz przyjaciół z grupy studenckiej. Po roku pomysł na fotografię składakową został odświeżony i zmodyfikowany. Wraz z opuszczaniem Wrocławia, autorka stworzyła wydarzenie na Facebooku pod nazwą „AKCJA SKŁADAK”, podczas którego, umawiając się ze znajomymi, fotografowała ich. Był to czas na pożegnanie i na stworzenie bardzo osobistego portretu danej osoby. Niesamowita pamiątka i podziękowanie za wspólnie spędzony czas.

>>> www.iskakozlowska.portfoliobox.me/cut-out

 

i.kozlowska