5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM już za parę dni!

5 listopada rozpoczyna się największe święto kina na Dolnym Śląsku. W tym roku czeka nas więcej filmowych emocji; pierwszy raz Festiwale SPEKTRUM i „Okiem Młodych” postanowiły połączyć swoje siły.

 

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM już od 4 lat prezentuje widzom szeroki wybór tytułów z całego świata. W tym roku nie będzie inaczej – w programie znalazły się najlepsze filmy z tego sezonu, pokazywane m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na Biennale czy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Poza głośnymi tytułami, które na pewno już obiły się o uszy także polskiemu widzowi – takimi jak Parasite Joon-ho-Bong’a, Nie ma nas w domu Kena Loacha, czy Boże ciało Jana Komasy, prezentowane będzie kino amatorskie, awangardowe, dokumentalne oraz krótkie metraże.
W ramach czterech sekcji konkursowych będzie można zobaczyć filmy z USA, Polski, Iranu, Norwegii, Australii, Włoch, Albanii, Estonii czy Kanady. Aż trzy konkursy są skierowane do młodych twórców. Jest to efekt fuzji dwóch świdnickich imprez filmowych – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, który od jedenastu lat promował kino młode, pierwszy raz odbywa się pod egidą Festiwalu SPEKTRUM. Dzięki temu, poza konkursem głównym, będziemy mogli zobaczyć sporo krótkich metraży, z podziałem na dokument i fabułę, oraz krótkie formy początkujących artystów, których wiek nie przekracza 21 lat.
Czekamy wyjątkowo na takie tytuły, jak Nie masz dystansu Kariny Paciorkowskiej, której ręcznie rysowana animacja porusza temat miejsca kobiety we współczesnym świecie, Irony Radheya Jegatheva o naszej relacji z technologią z perspektywy smartfona i na irański Skowyt.


Poza bogatą ofertą filmów konkursowych organizatorzy przygotowali wiele spotkań i imprez towarzyszących, z których warto wspomnieć choćby przegląd filmów VR. Jak piszą sami organizatorzy, jest to jeden z największych tego typu przeglądów w Polsce: „Podczas Czasoprzestrzeni VR zobaczymy animacje, dokumenty i krótkie filmy fabularne tworzone w coraz szybciej rozwijającej się technologii wirtualnej rzeczywistości”.
Wśród gości festiwalu pojawią się m.in. Maciej Pieprzyca, Radosław Piwowarski i Helena Sujecka. W ramach imprezy odbędzie się również retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy.

→ Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM 5-11 listopada 2019

PROGRAM FESTIWALU

→http://spektrumfestiwal.pl

Facebook festiwalu