„O mały figiel” – nadchodzi nowy serial animowany Grupy Brzuch. Zobacz czołówkę!

„O mały figiel” to serial animowany autorstwa Betiny Bożek (animacja), Anny Kubik (muzyka) oraz Weroniki Stencel (tekst i głosy postaci). Autorki tworzą krakowską Grupę Brzuch.

 Każdy odcinek serialu animowanego nawiązuje do realnych postaci z obszaru kultury i sztuki. Bohaterowie pojawiają się w karykaturalnych, humorystycznych odsłonach. Celem filmu jest uchwycenie ich specyfiki, osobowości, zabawa kontekstem historyczno-kulturalnym, a także środowiskiem, w jakim realnie działali lub działają. Autorki pragną przybliżyć widzom postacie intrygujące, zaskakujące swoją postawą, wykraczające poza ramy przyjętych norm społecznych i konwenansów. Praca nad serialem podzielona jest na kilka etapów. Twórczynie pracują w obszarach wizualnych, muzycznych i literackich. W każdym odcinku pojawia się również lektor. W pierwszym jest to Paulina Pikiewicz, która zapowiada głównego bohatera.

Tytuł animacji – „O mały figiel” podkreśla figlarny charakter serialu, zaznacza moment, w których bohaterowie „nieomal”, „już prawie” realizują swoje założenia, marzenia lub idee, po czym okazuje się, że coś lub ktoś im w tym przeszkadza. 

Pierwszy odcinek serialu nawiązuje do postaci niemieckiego dyrygenta i kompozytora z okresu romantyzmu. Hans Guido von Bülow jest uważany za „pierwszego nowoczesnego dyrygenta”. Dla okazania szacunku Beethovenowi prowadził jego symfonie w białych skórzanych rękawiczkach. Znany był również ze swojej wyniosłej postawy, uwielbienia dla Brahms’a i Czajkowskiego oraz częstego powtarzania: nie ma dobrych orkiestr, są tylko dobrzy dyrygenci. Na próby przynosił materiał naszpikowany wskazówkami wykonawczymi, a muzyków trenował niemalże do nieprzytomności, czyli do osiągnięcia absolutnej perfekcji. Wprowadził zwyczaj wstępnego, analitycznego omawiania wykonywanych utworów, zanim zaczęto odczytywać pierwsze dźwięki. Kontrolował wszystko i wszystkich.

Zapraszamy do obejrzenia świeżutka czołówka serialu „O mały figiel”!

 

Grupa Brzuch – grupa artystyczna, powołana w 2017 roku w Krakowie. W jej skład wchodzi: Betina Bożek, Anna Kubik i Weronika Stencel. Początkowo grupa rozwijała projekty książek ilustracyjnych, albumów z kolażami i grafikami. Swoje artziny prezentowała na targach książki w Polsce (m.in. w Łodzi, Warszawie, Poznaniu i Katowicach). Działała też w obszarze wystaw artystycznych, organizując: 

– wystawę artbooków “Środek ciężkości”w Galerii New Era Art w Krakowie w 2018 roku, 

– wystawę artbooków “Galaktyka Utyka” w ramach projektu “Pola widzenia książki” w Galerii Tymczasowej w Katowicach w 2018 roku,

– wystawę na temat książki ilustrowanej dla dzieci –”Skarpetki” w Ufo Art Gallery w Krakowie w 2019 roku

Aktualnie grupa rozwija się w obszarze współpracy nad serialem animowanym „O mały figiel”, łącząc umiejętności artystek z zakresu sztuk wizualnych, muzycznych i literackich w internecie.  Celem Grupy Brzuch jest interpretowanie w sposób przewrotny zastanej rzeczywistości, a także współpraca pod kątem projektów interdyscyplinarnych w ramach działalności Blue Eye Studio i Tokosłów na terenie Krakowa.