Vi Subversa – Poison Girl – Jagoda Cierniak

Założyła Poison Girls będąc matką dwójki dzieci. Vi Subversa w wieku 44 lat wraz z Richardem Famousem, Lancem d’Boyle’m i basistką – Bellą Donną, stworzyła anarchistyczny projekt, który niósł on ze sobą antywojenny, feministyczny bagaż przekładający się nie tylko na słowo, ale i działania aktywistyczne. Poison Girls, zaprzyjaźnieni z grupą Crass, narodzili się w Brighton w 1976 roku. Pierwszym ich nagraniem był split z Fatal Microbes (w którego skład wchodzili m.in. Gem Stone i Pete Fender, dzieci Vi Subversy) – “Closed Shop/Piano Lessons”.

_5999797256

Teksty pisane przez wokalistkę i założycielkę zespołu dotyczyły głównie wzmagających się wówczas w przestrzeni publicznej przejawów nietolerancji rasowej. Późne lata 70. to czas, kiedy w Wielkiej Brytanii rósł w siłę rasistowski Narodowy Front. Ku chwale białej rasy, członkowie frakcji odwiedzali skłoty i koncerty punkowe. Pojawiali się także na występach Poison Girls. Zespół początkowo ich jednak nie wyrzucał. Wierzyli oni, że członkami, członkiniami ugrupowania są głównie zagubione dzieci poszukujące swojego miejsca i akceptacji w precyzyjnie określonej ideologicznie grupie. Jako anarchiści uważali, że lepiej dać im szansę niż “traktować” niesympatyzujących oporem ze strony ruchu RAR (Rock Against Rasism[1]). Niestety sami teraz przyznają, że byli naiwni[2], przekonali się o tym m. in. podczas grania utworu “Bull Boys”, kiedy zostali zaatakowani[3].

In The City

Zin In The City #15

Vi Subversa jest znaczącą postacią nie tylko dla brytyjskiego punk rocka, ale przede wszystkim dla herstorii. Zanim Sex Pistols zaczęło stawać się ikoną, Frances Sokolov Sansom, bo tak naprawdę się nazywa, głośno krytykowała główny nurt i rządzącą nim politykę. Sama na co dzień borykała się z nieprzyjemnościami, nie tylko ze strony sympatyków skrajnie prawicowych opcji, ale i ludzi ze środowiska. Starała się ignorować komentarze dotyczące jej obecności na “męskiej scenie”, ale jak stwierdziła w rozmowie z Helen Reddington, częściej musiała się borykać ze złośliwościami dotyczącymi jej wieku niż płci[4].

6919608777

Przez większość osób była natomiast (i nadal jest) uznawana za mentorkę, która inspirowała do działania nie zamykając się równocześnie na osoby spoza środowiska[5]. Jej zespół, który był pierwszym grającym punk rocka w Brighton, wiele zawdzięcza grupie The Dandies. Pomogli im na starcie, co zaowocowało kontynuacją życzliwej tradycji – Poison Girls także zaczęli z czasem wspierać młode zespoły i założyli  wydawnictwo  X-N-Trix.

 

Sama Vi Subversa jeszcze w 1998 roku brała udział w nagraniu kompilacji “Poisonous”. W 2010 natomiast, wystąpiła w filmie dokumentalnym “She’s a punk rocker” wyreżyserowanym przez wokalistkę Rubella Ballet – Zillah Minx.

Frances w lipcu skończy 79 lat.

Jagoda Cierniak

 

Update: Vi Subversa zmarła 19 lutego 2016 roku w wieku 81 lat.

Tutaj możecie posłuchać jednego z moich ulubionych utworów artystki.


[1] Antyfaszystowski ruch związany ze sceną muzyczną. Powstał w Anglii w 1976 roku w odpowiedzi na agresję członków Narodowego Frontu;  www.dkrenton.co.uk/rock_against_racism.html
[2] www.poisongirls.co.uk
[3] www.punkbrighton.co.uk
[4] H. Reddington, The Lost Women of Rock Music: Female Musicians of the Punk Era, s. 80.
[5] Tamże, s. 79.
 

fotografie: www.poisongirls.co.uk