Świętować rozpad. Rozmowa o książce ‘Mięcho’ Anety Żukowskiej | Spółdzielnia Ogniwo | 20.02.2019

“Chaosem, karnawałem i zabawą – tym właśnie, poza chorobą, jest teraz
moje życie. Nie da się budować bez wiary w przyszłość. Dlatego chcę
świętować rozpad, burzenie porządku, zniesienie codziennych duszących
reguł – chcę być ciałem, które wie, że minie, ale wie też, że jest, i
czerpie z tego bycia największą z możliwych rozkoszy”

 

Niezwykłe studium choroby. Jego autorka postawiła na to, co zmysłowe, a nie to, co metafizyczne; na przyjemność, a nie cierpienie; zrozumienie, a nie nadzieję. Szukała języka, którym dałoby się opisać doświadczenie świadomej konfrontacji ze śmiercią. Zachowała podmiotowość tam, gdzie często jesteśmy z niej brutalnie odzierani.

Druga część książki zawiera rozmowy z onk(/t)olożką i psycholożką – o tym, czym są choroba nowotworowa i śmierć, czy i jak o nich mówić, jak pomóc bliskim w sytuacji granicznej.

Aneta Żukowska była związana z redakcją PROwincji, jej opowiadania publikowane na łamach naszego magazynu możecie przeczytać tutaj.

20 lutego w Spółdzielni Ogniwo w Krakowie odbędzie się spotkanie związane z publikacją “Świętować rozpad. Rozmowa o książce ‘Mięcho’ Anety Żukowskiej. Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Zapraszamy na rozmowę o książce Anety Żukowskiej. MIĘCHO to niezwykłe studium choroby. Jego autorka postawiła na to, co zmysłowe, a nie to, co metafizyczne; na przyjemność, a nie cierpienie; zrozumienie, a nie nadzieję. Szukała języka, którym dałoby się opisać doświadczenie świadomej konfrontacji ze śmiercią. Zachowała podmiotowość tam, gdzie często jesteśmy z niej brutalnie odzierani.

W dyskusji udział wezmą:
Jakub Momro – literaturoznawca i filozof związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ;
Vala T. Foltyn – poetycka choreografka, aktywistka, etnolożka, performerka, założycielka Kraków Art House oraz Lamella – the house of queer arts w Krakowie;
Marta Szarzyńska – producentka filmu o Anecie Żukowskiej.

Rozmowę poprowadzi Joanna Hańderek z Instytutu Filozofii UJ.

Wstęp wolny!

Aneta Żukowska (1983–2018) – ukończyła filozofię i etnologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako dziennikarka i redaktorka naczelna magazynów „4outdoor Biznes” i „Outdoor Magazyn” przeprowadziła wiele wywiadów oraz napisała dziesiątki artykułów popularyzujących różne aktywności sportowe. Kierowała biurem prasowym Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Jej pasją było chodzenie i bieganie po górach.

Jako artystka była związana z grupą twórców skupionych wokół Kraków Art House oraz Lamella – the house of queer arts w Krakowie. Pisała eseje, opowiadania, wiersze. Od 2016 roku prowadziła blog i przygotowywała do druku tę książkę. W 2017 roku wraz z Marcinem Koszałką stworzyła scenariusz na podstawie swojego życia do filmu dokumentalnego pt. Mięcho. Prace nad filmem przerwała śmierć Anety.

Fot. Jamie Fyson Howard

Please follow and like us: