Słowo jest wirusem – Agnieszka Sułkowska

Rafał Księżyk, 23 cięcia dla Williama S. Burroughs; recenzja Agnieszki Sułkowskiej >>>

23 cięcia dla Williama S. Burroughsa to święto dla tych, którzy czekali na polską monografię przedstawiciela Beat Generation. Rafał Księżyk – muzyczny erudyta, współtwórca biografii wielu osobowości polskiej sceny muzycznej (m.in. Tomasza Stańko, Roberta Brylewskiego czy Tymona Tymańskiego), tym razem zaskakuje przywołaniem postaci z innego Podwórka.

Burroughs_Podwórko

Nie będąc typową biografią ani pozycją krytycznoliteracką, wydanie to staje się kolejnym zjawiskiem, za którym czai się duch Burroughsa. Przeniknięcie przez kręte poziomy wtajemniczenia, wgląd w teorie i praktyki tego kultowego myśliciela i pisarza minionego wieku oraz przywołanie ich w przystępnej formie sprawia, że należy kłaniać się autorowi  w pas. Pełne uwikłań i chaosu wizje na granicy magii i semantyki, po raz kolejny ożywają za sprawą biegłości Księżyka.

Burroughs, inspirujący całe pokolenia kontestatorów autor Nagiego Lunchu, przeczący pozorom i prowokujący sprzeczności wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Pokoleniowo związany z beatnikami, silnie inspirował scenę punkową i industrialną. Entuzjastycznie przyjmowany przez underground, stawał się duchowym mentorem dla kolejnych poszukujących. Sięgając granic, w swoich narkotycznych odlotach tworzył nową formę literacką, ożywiał cyberpunkowego ducha. Żyjąc na granicy Stanów, przez wiele lat uciekając, poszukując i będąc poszukiwanym, przełamywał wygodne mieszczańskie myślenie. Swym Nova Mit przyciągał outsiderów. Nazywał siebie ćpunem i pedałem, w podobnym duchu tytułował swoje książki. Teorie przeczące jedności języka i jego znaczenia stały się jego obsesją. Pomysł na tworzenie formy literackiej poprzez losowe cięcia fragmentów tekstów (tzw “cut-up”) był nowatorskim objawieniem i rozprzestrzeniał się jak wirus. Anarchistyczne podkopywanie mechanizmów rządzących masowymi środkami przekazu było jak przebudzenie, przełom, dokonany w utartych kanałach myślowych. Burroughs zasiał niepokój – rzeczywistość została potłuczona i sklejona od nowa.

23_ciecia_premiera

Zarówno treść jak i forma nadana przez Księżyka jest hołdem dla tych wizji, objawień, popędu do rozkładu. Kluczem pozostała liczba 23, w której Burroughs (a potem liczni jego następcy) upatrywał szczególnych mocy. Inspiracji do zmiany perspektywy, przetarcia szkieł oswojonej codzienności jest tu więcej – wystarczy poddać się zawirowaniom myśli, doznać zachwytu, jakiego dostarczyć możne jedynie towarzystwo geniusza.

23 cięcia dla Williama S. Burroughsa
Rafał Księżyk
Wydawnictwo w Podwórku sp.j
ISBN 978-83-64134-00-5

 

Agnieszka Sułkowska