Rowerowa Masa Graficzna w Opolu

nagłówek

Rower to nie tylko ekologiczny środek transportu, ale dla niektórych także styl życia. Rowerowa Masa Graficzna jest projektem nieformalnej grupy opolskich artystów grafików, mającym zachęcić jak największą grupę osób w działania na rzecz reorganizacji transportu publicznego oraz upowszechnienia roweru jako alternatywnego i ekologicznego środka transportu.

W ramach projektu od 14 do 30 października br. odbyły się  18-godzinne (sześć 3-godzinnych spotkań) warsztaty graficzne, na których grupa 15 uczestników w przedziale wiekowym +18 lat  mogła nabyć umiejętności w zakresie wykorzystania technik graficznych takich jak sitodruk, linoryt czy szablon. W efekcie końcowym powstały projekty oraz materiały (ulotki, plakaty, koszulki, torby z nadrukiem i inne) promujące rower jako alternatywny środek transportu w przestrzeni miejskiej.

4 (2)

Osoby prowadzące warsztaty są współorganizatorami opolskiej rowerowej Masy Krytycznej, czyli nieformalnego ruchu społecznego, polegającego na spotkaniach jak najliczniejszej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Przejazdy mają na celu zwrócenie uwagi władz i społeczeństwa na potrzeby rowerzystów. Pomysłodawcy projektu pracują w organizacjach pozarządowych i biorą udział w realizowaniu licznych projektów proekologicznych i społecznych, współpracując m.in. z Fundacją KrakOFFska 36.

6

Jak mówi koordynator projektu Daria Gontarek, pomysł organizacji takich warsztatów graficznych zrodził się z problemu, jakim jest poruszanie się po zakorkowanych i zanieczyszczonych spalinami drogach. – Istnieje potrzeba zmiany sposobu myślenia oraz nawyków zarówno kierujących samochodem jak i rowerzystów – podkreśla Gontarek. – W odpowiedzi na te potrzeby chcieliśmy zorganizować warsztaty graficzne o tematyce rowerowej, na których powstaną elementy edukacyjne i informacyjne w postaci ulotek, plakatów, naklejek, koszulek, toreb itp materiałów, które bezpłatnie rozdamy mieszkańcom Opola. Wytworzyli je  uczestnicy warsztatów – poprzez własną twórczość i samodzielne wykonanie materiałów promocyjnych zaangażują się w promowanie idei rowerowej Masy Krytycznej.

Dzięki materiałom promocyjnym, które powstały na warsztatach nagłośnimy problem, dotrzemy do większej grupy odbiorców

– dopowiada Helena Orlicka, pomysłodawczyni warsztatów.

Projekt zakończy się 31 października br. ogólnie dostępną wystawą powarsztatową prac graficznych w siedzibie Fundacji KrakOFFska 36 w Opolu (ul. Krakowska 36), a poprzedzona będzie przejazdem rowerowym ponad 100-osobowej grupy Masy Krytycznej ulicami miasta Opola. Zapraszamy!

5

 

 

Więcej: www.facebook.com/rowerowa.masa.graficzna

* tekst oraz materiał ilustracyjny pochodzą od organizatora

Projekt Rowerowa Masa Graficzna jest realizowany w ramach konkursu Kierunek FIO dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego