Platforma artystyczno-badawcza Kejos (Wrocław)
Warsztaty Kultury, Carnaval Sztuk-Mistrzów (Lublin)
i Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
zapraszają na konferencje:
NOWY CYRK i SZTUKA w PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
Teatr Stary, Stare Miasto, Lublin, ul. Jezuicka 18
PROGRAM
Środa 23.07.2014
godz. 11.oo
Otwarcie Konferencji z udziałęm Zastępcy Prezydenta Miasta Lublina ds. kultury
– Katarzyny Mieczkowskiej – Czerniak
11.15 -14.15 CYRK – TEATR: HISTORIE
Olga Kupcowa (Państwowy Instytut Sztuki, Moskwa) – “Cyrkizacja teatru”: doświadczenia teatru radzieckiego w latach dwudziestych
Jan Ciechowicz (Uniwersytet Gdański) – Teatr, nie cyrk (z cyrku)
Irina Lappo (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin) – Słów kilka o “teatralizacji cyrku”
dyskusja
Sylwia Siedlecka (Uniwersytet Warszawski, Instytut Slawistyki PAN) – O przełomach w cyrku Europy Środkowo – Wschodniej w XX wieku
Zofia Snelewska – Stempień (Uniwersytet Łódzki) – Cyrk pod skrzydłami władzy ludowej – przyczynek do historii cyrku polskiego w latach 1945 -1989
Paweł Stangret (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) – Rehabilitacja cyrku
dyskusja
15.15 – 18.00 NOWY (?) CYRK
Grzegorz Janikowski (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) – Teatrolog patrzy na cyrk i się dziwi
Katarzyna Donner (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego we Wrocławiu) – Idiomy (Nowego) Cyrku
Agnieszka Bińczycka – Kurtyna w górę! Czyli tradycja i historia w tle Nowego Cyrku
Olga Roszak (MSU, Uniwersytet Gdański) – Kondycja Nowego Cyrku w Polsce
Katarzyna Dąbrowska, Agata Zapasa (Uniwersytet Miarii Curie-Skłodowskiej, Lublin) – Wielokulturowość w cyrku – cyrk w wielokulturowości
dyskusja
20.00 Poczęstunek i lampka wina dla uczestników konferencji – Restauracja Gramofon – Rynek 12
Występy: Rebeliart (Wrocław); Carnival Juggling Duo (Łódź) – “Chess Player”, “Emir”
Czwartek 24.07.2014
10.00 – 11.30 CYRK: TECHNIKI
Sabina Drąg (Uniwersytet Jagielloński, Kraków) – Klaun w kontekstach współczesności
Grzegorz Zyzik (Uniwersytet Opolski) – “Nowoczesność w starym stylu”. Żonglerka jako łącznik między tradycją a Nowym Cyrkiem
Grzegorz Kondrasiuk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin) – Żongler – między dyscypliną a improwizacją
dyskusja
11.30-13.00 CYRK: ANIMACJA, EDUKACJA
(spotkanie w językach polskim i angielskim – tłumaczenie symultaniczne)
Donald Lehn (Dyrektor Escuela de Circo Carampa, Madryt, Hiszpania) – Circus in Urban Spaces
Mirosław Urban (zongluj.pl, inspi.pl, Lublin) – Pedagogika cyrku – praca od podstaw (historia, cele, korzyści)
Ewa Dembek (Festiwal Cyrków Dziecięcych, Nowe Miasto Lubawskie; Grupa Cyrkowa “Heca”, Lipinki) – Edukacja cyrkowa w środowiskach miejskim i wiejskim – doświadczenia pedagoga i animatora
Veronika Štefanvá (CIRQUEON – Centrum Nowego Cyrku, Praga, Czechy) – Circus Education Professional Schools and Chech Tendencies in Professional Circus Training
dyskusja z udziałem m. in.: Ewy Nogi (Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA), Moniki Kalinowskiej (Sztukmistrze SP 29, Lublin), Jakuba Szweda (Fundacja Sztukmistrze, Lublin), Alicji Usowicz, Grażyny Chmielowicz (GOK, Dobrzeń Wielki)
14.00-16.00 PREZENTACJA POLSKICH PROJEKTÓW
TEATRY: Ewa Wójciak ( Teatr 8 Dnia) – Teatr Pomiędzy Ludźmi
FESTIWALE: Rafał Sadownik (Warsztaty Kultury), Agnieszka Wiechnik (Marketing Miasta Lublin) – Carnaval Sztuk-Mistrzów: wydarzenie-wizytówka miasta
GRUPY i ORGANIZACJE: Marta Kuczyńska, Olga Cherbor (Wrocław): Kejos -platforma artystyczno-badawcza
PRZESTRZEŃ TRENINGOWA: Zuzanna Jarmakowska: Otwarta Przestrzeń Cyrkowa Carnival, Łódź
FESTIWALE: Piotr Chlipalski: Ulicznucy/ scena- Ulicznicy- spaghetti festiwal i co z tego wynika
GRUPY i ORGANIZACJE: Jakub Szwed, Magda Martyniuk, Fundacja Sztukmistrze (Lublin)
FESTIWALE: Marta Szumiłowska – Festiwal FETA i produkcje plenerowe
TEATRY: Paula Jarmołowicz (Ośrodek Teatralny KANA – Działania Ośrodka Teatralnego Kana w przestrzeniach miejskich
GRUPY i ORGANIZACJE: Agata Piesiewicz: Bandit Quine Circus
PROJEKTY: Paulina Chodnicka – Kreo Circus: Grenz Kultur gGmbH
GRUPY i ORGANIZACJE Kamil “Bas” Pawełczak: kuglarstwo.pl
16.00 – 18.00 OTWARTY PANEL DYSKUSYJNY:
Produkowanie sztuki cyrkowej i plenerowej w Polsce
Anna Jania, Paula Jarmołowicz, Anna Pytlok, Jakub Szwed, Janusz Opryński, Rafał Sadownik, Ewa Wójciak.
Prowadzenie: Marta Kuczyńska i Grzegorz Kondrasiuk
19.00 Wernisaż wystawy Post-Cyrk-Sztuka, księgarnia & kawiarnia Między Słowami, ul. Rybna 4, Stare Miasto
od 20.00 Program Festiwalu Carnaval Sztuk-Mistrzów (wstęp wolny)
20.00 Wielka Parada Kuglarska – Plac Łokietka w kierunku Ogrodu Saskiego
21.30 Prometeusz – spektakl akrobatyczno-taneczny – Myszla Koncertowa w Ogrodzie Saskiu
Piątek 25.07.2014
11.00 -12.00 PREZENTACJE PROJEKTÓW i ORGANIZACJI EUROPEJSKICH
(prezentacje w języku polskim i angielskim – tłumaczenie symultaniczne)
Anna-Louise Cottet (Paryż, Francja) – Prezentacja CIRCOSTRADA network
Anna Jania (Amiens, Francja) – Pole National Cirque Arts de la Rue; Fete dans la ville Festival << Pole National Cirque et Arts de la Rue: centrum doskonałości>>
Ivan Kralj (Zagrzeb, Chorwacja) – Festival novog cirkusa – 10 years of Croatian experience
Donald Lehn (Madryt, Hiszpania) – Artistic Education in Circus and the FEDEC
Veronika Stefanova (Praga, Czechy) – CIRQUEON – Centrum Rozwoju Nowego Cyrku
12.00-13.30 OTWARTY PANEL DYSKUSYJNY:
Sieciowanie cyrkowe w Europie i Polsce
Piotr Chlipalski, Anna Jania, Ivan Kralj, Donald Lehn, Veronika Stefanova, Anna-Louise Cottet, Marta Szumiłowska Moderacja: Mirosław Urban
13.30 PODSUMOWANIE KONFERENCJI
14.00-16.00 TARGI SZTUKI CYRKOWEJ
wymiana informacji i materiałów promocyjnych pomiędzy artystami organizatorami, producentami sztuki
Restauracja Trybunalska – Rynek 4, pierwsze piętro: Sala Konferencyjna
od 16.00 Program Festiwalu Carnaval Sztuk-Mistrzów (wstęp wolny) m. in.
16.00-16.20 Ikeda Yosuke – Rhythm
16.00 – 16.40 Andrea Fidelio – On Air
16.00 – 16.30 Karcocha – Urban Imbalance
16.00 – 16.50 Animal Religion – Indromador
16.00 -19.00 Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych
16.00 – 21.00 Cabinet Fatalia – Fatalia’s Hypnotic Pendulum – gabinet dziwności
22.00 -24.00 Klub festiwalowy
26-27 lipca Program artystyczny festiwalu www.sztukmistrze.eu
* * *
ZAPRASZAMY!
>>>www.facebook.com/events/1544450715781919/?fref=ts
>>> www.kejos.org/nauka/konferencja/konferencja.html