Lamella czyta Anetę – spotkanie z Anetą Żukowską

“Nie pytaj: co się stało? Nienawidzę tego pytania.
Nic się nie stało – muszę odpowiedzieć i nie ma rozmowy.
Umrę, ale to się jeszcze nie stało.
Jeśli już musisz, zapytaj co się stanie.”
fot. Karolina Sekuła  //  Aneta Żukowska
Zapraszamy na pilne i ważne spotkanie z Anetą Żukowską, przyjaciółką i kochanką Lamelli, siostrą Vali Tanz, współtwórczynią VALA LAND – Volnej Autonomii Lansu i Awangardy, dziennikarką, pisarką, która od dwóch lat wie, że ma raka.Spotkajmy się by celebrować to, co postrzegane jest przez nas jako społeczne tabu, mrok, niewygoda i strach. Spotkajmy się z Anetą by dać głos jej słowom, adresowanym wobec ciała, choroby, konfrontacji ze śmiercią. Spotkajmy się w przyjaznym gronie. Spotkajmy się i posłuchajmy słów, które często nie są słyszane. Otoczmy światłem tych, którzy często stoją w cieniu. Spotkajmy się i świętujmy teraźniejszość, słowo, ciało, kobiecość, raka?Zapraszamy do ogrodu Kraków Art House, gdzie wspólnie z Anetą Żukowską, Justyną Stasiowską, Valą Tanz i Martą Szarzyńską odczytamy teksty autorstwa Anety.

Aneta Żukowska oraz Marta Szarzyńska obecnie przebywają na rezydencji artystycznej w Kraków Art House oraz pod skrzydłami Lamelli. W tym czasie realizowały wraz Marcinem Koszałką, Marcinem Polarem i Bartoszem Idzi materiał filmowy, który być może będzie początkiem większego projektu.

Przyjmujemy szczodre donacje, które pokrywają koszty produkcji wydarzenia i mogą przyczynić się do dalszego rozwoju projektu. To wydarzenie jest niezależną incijatywą bez żadnego zewnętrznego dofinansowania.

Otwieramy ogród o 18.00, gdzie czeka na was poczęstunek, a spotkanie z Anetą rozpocznie się około 19. Około 22 zamykamy ogród, szanując ciszę nocną.

Wydarzenie na fb 

29/07/2017 // Kraków Art House  // 18:00 

***

Aneta Żukowska – rocznik 1983, z wykształcenia filozof oraz antropolog kultury. Studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieszka w Warszawie. Zawodowo dziennikarka, z zamiłowania pisarka. Opowiadania publikowała w magazynie społeczno-artystycznym „PROwincja”. Laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne „Poznań Zły” w ramach poznańskiego Festiwalu Fabuły. Jako autorka tekstów literackich oraz współorganizatorka wydarzenia brała udział w wystawie „Królestwa/Podwójne zaprzeczenia”, która odbyła się w ramach 40. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Teksty literackie oraz eseje o chorobie nowotworowej publikuje na blogu: https://anetazukowska.wordpress.com/.

Lamella jest niestacjonarnym domem/środowiskiem dla queerowej sztuki. Założona i prowadzona przez Valę Tomasza Foltyna i Justynę Stasiowską w 2016 r. To niezależny kolektyw przyjaciół, który nawozi artystyczny, społeczny i kulturalny wzrost krakowskiej społeczności queerowej. Misja kolektywu realizowana jest poprzez twórczą akomodację queerowych działań artystów w polskim kontekście społecznym poprzez wystawienie, prezentowanie oraz dokumentację. Celem działań Lamelli jest tworzenie przestrzeni do queerowej refleksji nad tożsamością w procesie wyzwolenia politycznego, kulturotwórczego i seksualnego. Lamella jako kolektyw oparty na przyjaźni, poszukuje alternatywnych form współpracy wobec hiperkapitalistycznej hierarchii. Zainteresowana jest tworzeniem emergentnych struktur współdzielenia się czasem i przestrzenią, choreografii spotkania, relacji gość/gospodarz.