Graj Putinem, tak jak on gra światem – Wladimir Putin zagra na I Międzynarodowych Targach Sztuki w Warszawie

Jeden z najpopularniejszych polskich portali o sztuce Whyart.pl zaprasza na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie – gościem I Międzynarodowych Targów Sztuki w Warszawie – IAF Warsaw będzie rosyjski artysta Petro Wodkins, który zaprezentuje swoje najnowsze dzieło Sound of Power.

Petro Wodkins, Sound of Power
Rosyjski artysta Petro Wodkins, znany wcześniej z m. in. głośnej w świecie sztuki prowokacji, znanej jako Price of Art, w której próbował namówić czołowe galerie sztuki do sprzedaży obrazów okrutnemu dyktatorowi z Tadżykistanu. Mimo, iż pieniądze użyte w tej transakcji pochodziłyby z nielegalnych źródeł, żaden ze słynnych marszandów sztuki nie wydawał się tym faktem zaniepokojony.

Najnowsze dzieło Petro Wodkinsa z pewnością znowu podniesie ciśnienie kilku osobom. Jedną z nich będzie bez wątpienia Wladimir Putin.

Sound of Power to kolekcja wysokiej klasy głośników przedstawiających ludzi władzy z całego świata. Każda z prezentowanych postaci uosabia inny rodzaj siły. To co ich łączy, to fakt, że wszyscy sprawują władzę prowadząc swoistą grę ze światem. Dzięki pracy Petro Wodkinsa, teraz świat spłaca dług i może grać nimi w dowolny sposób.

W najnowszej odsłonie Sound of Power ukazały się głośniki w kształcie popiersia: Wladimira Putina AKA St. Vladimir, Kim Jong-Una AKA Kim Sunshine i Margaret Thatcher AKA Maggie

Eleganckie popiersie rosyjskiego prezydenta, wykonane ze specjalnego kompozytu przypominającego marmur może na pierwszy rzut oka wydawać się wspaniałym suwenirem dla popleczników rosyjskiego prezydenta, jednak Petro Wodkins zadbał o to by jego dzieło zostało odczytane w odpowiedni sposób.

O swojej pracy Petro Wodkins mówi następująco:

Muszę przyznać, że mam pewien osobisty problem z Wladimirem Putinem. Myślę, że setki milionów ludzi na świecie, w tym sami Rosjanie, ma ten sam problem. Wszyscy jesteśmy winni, że pozwoliliśmy mu sięgnąć po władzę absolutną i że traktowaliśmy go zbyt serio. Dzięki nam gra według swoich zasad. W rezultacie Putin może trząść światem przez kolejne 10-30 lat. W wieku 63 lat jest w doskonałej formie fizycznej i nie widać po nim ani śladu wypalenia politycznego. On się nie zmieni.

W nowej edycji mojego projektu Sound of Power, przekształcam Putina w coś nowego, przyjaznego i pożytecznego. To POP i sztuka w jednym – głośnik, który stanie się ozdobą każdego biurka. Oddaję go ludziom w darze – od dzisiaj może grać nie tylko ze światem, ale też z każdym z was – melodię, którą sobie zażyczycie. Im szybciej Wladimir Putin przekształci się w ikonę popkultury – coś na podobieństwo Beckhamów, Kardashianów i może nawet Trumpów – tym lepiej dla nas i bezpieczniej dla świata. Nie chcę by głośniki z Putinem stały się gadżetem w kolekcji wyznawców Wladimira – obok koszulek i złotych iPhone’ów z podobizną Putina, zalegających na biurkach skorumpowanych urzędników. By tego uniknąć nakręciłem ten film:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=mv_3LZuUclM

Petro Wodkins, Sound of Power

Petro Wodkins – multidiscyplinarny artysta, uprawiający takie dziedziny sztuki jak: performens, street art, new media, rzeźbę, fotografię, wideo, muzykę, satyrę i społeczny komentarz. Głównym obszarem jego zainteresowań jest kwestia percepcji piękna, zagadnienie władzy i eksplorowanie różnych form wypowiedzi medialnych.
Sound of Power to pierwsza realizacja Petro Wodkinsa w dziedzinie sztuki użytkowej. Jednym z charakterystycznych aspektów sztuki Petro jest fakt, iż artysta używa mediów nie tylko jako platformy komunikacyjnej, ale też elementu, który wzmacnia samą sztukę i staje się jej częścią. Często ucieka się do prowokacji.
Petro urodził się w Rosji, jego data urodzenia i prawdziwe nazwisko jest nieznane.
Najważniejsze prace: My Gift to Robert, Armani Diapers, Pissing Petro, Closed until Further Notice, Art Market – Price of Art, Sound of Power.

Please follow and like us: