Fotorelacja z wystawy Ignacego Nowodworskiego „Bezsenność”

25 lutego o godzinie 18.00 w opolskiej GSW miał miejsce wernisaż otwierający wystawę jednego z młodych opolskich artystów – Ignacego Nowodworskiego. Goście mieli okazję zobaczyć trzy cykle rzeźbiarskie powstałe w ciągu ostatniego roku: „Sfora”, „Skrzydlaci powiernicy”oraz „Strażnicy”.

fot. Magda Zarzycka

 

„Sfora” to instalacja, którą tworzy kilkanaście ponadnaturalnej wielkości rzeźb. Potraktowane szkicowo sylwetki drapieżnych wilków panują nad otaczającą je przestrzenią. Są intruzami zawłaszczającymi dla siebie przestrzeń – swoją obecnością  sprawiają, że terytoria ludzkie i zwierzęce zazębiają się lub czasowo jedno wypiera drugie. Zachęcam do wkroczenia na teren tej enklawy.

„Skrzydlaci powiernicy” to cykl 26 popiersi z krukami na ramieniu lub bez nich. Niektóre popiersia są czytelne, inne jakby pozostawione na którymś z etapów pracy, jakby zaatakowane przez ażurowe struktury lub nieokreślone powierzchnie – chaos i porządek, człowieczeństwo i zwierzęcość. Biologiczność postaci ludzkiej w kontrze do zgeometryzowanych drapieżnych czarnych ptaków i wyrastających jak mech nieludzkich struktur. Tajemnicza relacja pomiędzy człowiekiem a otaczającym go światem natury. Dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy przenikają się, funkcjonują równolegle – mnie zainteresował punkt styku.

„Strażnicy” to rozpoczęty cykl całopostaciowych rzeźb odnoszący się bardziej do jakiegoś wewnętrznego spotkania – być może walki. Konfrontacji z samym sobą, przenikania myśli, obrony intymnego świata – indywidualnej strefy.

 Ignacy Nowodworski

Ignacy Nowodworski (1980 Gdańsk) – rzeźbiarz, asystent w pracowni rzeźby Instytutu Sztuki UO, specjalista ds. edukacji w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Absolwent Instytutu Sztuki UO, dyplom z wyróżnieniem w 2005 r. Prace w kolekcji „Zachęty” Opole oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Anglii, Kazachstanie i USA.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

12.03., godz. 18:00 (sobota)

Warsztaty dla dorosłych

NIE WYWOŁUJ WILKA Z LASU

(wejściówki dostępne są w kasie biletowej GSW od poniedziałku 7.03, od godz. 16:30)

warsztaty autorskie, z Ignacym Nowodworskim towarzyszące wystawie “Bezsenność”, adresowane do osób dorosłych i młodzieży.

 

13.03., godz.16.00 (niedziela)

OPROWADZANIE AUTORSKIE  PO WYSTAWIE IGNACEGO NOWODWORSKIEGO.

 

Wystawę można oglądać do 28 marca.

Please follow and like us: