Festiwal Twórczości Korowód 16-23 listopada 2013 (Święto dobrej polskiej piosenki)

1380842_742584792424264_430231492_n

Już po raz szósty, „Fundacja Piosenkarnia Anny Treter” zaprasza do Krakowa na FESTIWAL TWÓRCZOŚCI KOROWÓD. Ma on na celu odkrywanie nowych talentów oraz promowanie dobrej polskiej piosenki poprzez prezentację dorobku jej najważniejszych przedstawicieli.

Gośćmi szóstej edycji festiwalu będą m.in.: Lech Janerka, Mumio, Andrzej Sikorowski, Basia Stępniak–Wilk, Robert Kasprzycki i Skubas.

Festiwal wpisał się już na stałe w życie kulturalne Krakowa, a przy pomocy wydawnictw płytowych, programów telewizyjnych i radiowych dociera do publiczności w całej Polsce. – Korowód stara się zgromadzić wokół siebie najbardziej oryginalnych twórców, a przede wszystkim staw

ia na piosenkę autorską, wykonywaną po polsku. Pełne sale na wszystkich festiwalowych koncertach świadczą o tym, że piosenka z dobrym tekstem i melodią jest nadal bardzo potrzebna – mówi Anna Treter, dyrektor festiwalu i prezes Fundacji Piosenkarnia.–Co roku staramy się ulepszać formułę i przygotowywać różnorodne i ciekawe propozycje, a przede wszystkim, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności, nie ograniczamy się do jednego gatunku muzycznego – dodaje.

 

Poprzednie edycje festiwalu poświęcone były twórczości tak wybitnych postaci jak: Marek Grechuta (2008), Leszek Aleksander Moczulski (2009), Wojciech Bellon i Jan Kanty Pawluśkiewicz (2010), Andrzej Poniedzielski (2011), Piotr Bukartyk, Mirosław Czyżykiewicz, Jaromir Nohavica (2012), a przez sceny wielu festiwalowych koncertów przewinął się cały korowód znakomitych pieśniarzy i muzyków.

= = =

W tym roku bohaterami koncertu galowego, który odbędzie się 23 listopada w Operze Krakowskiej, będą Lech Janerka z zespołem i grupa Mumio. Janerka znany jest publiczności jako oryginalny muzyk rockowy, kompozytor, autor znakomitych i wieloznacznych tekstów. Przedstawi on krakowskiej publiczności retrospektywę swojej bogatej twórczości. Grupa Mumio kojarzy się z absurdalnym humorem i umiejętnością rozbawienia publiczności  przy pomocy bardzo subtelnych środków. Tak też będzie i tym razem, a w nawiązaniu do tematyki festiwalu, pojawią się parodie piosenek.

W recitalach autorskich zaprezentują się: Skubas- młody, ale bardzo już doceniony przez publiczność i krytykę, wokalista i autor piosenek oraz zespół „Chorzy” – zwycięzca festiwalu w 2012 roku.

W  ramach spotkania ”Wiem o czym śpiewam” w mini recitalach zaprezentują się Basia Stępniak- Wilk, Robert Kasprzycki i Andrzej Sikorowski- krakowscy twórcy i wykonawcy wielu ważnych piosenek. Spotkanie to będzie  dla publiczności okazją do rozmowy z artystami, a także do dyskusji o kondycji polskiej piosenki .

Jak co roku bardzo istotną częścią festiwalu jest „Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców – Piosenkarnia”. Finaliści będą walczyć o cenne nagrody  finansowe, profesjonalną sesję nagraniową oraz występ w koncercie transmitowanym na antenie radiowej ,,Trójki” 17 listopada o godz. 20:00.

Sponsorem festiwalu jest firma TAURON Polska Energia. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Festiwal wspierają:  ZAiKS, SAWP, Akademia Górniczo-Hutnicza, Nieustraszeni Łowcy Dźwięków, Likus Hotele&Restauracje, Rubinstein Residence, Bacówka Towary Tradycyjne.

Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, Przegląd, Karnet, Strefa Piosenki, Kulturatka.

Więcej informacji o tegorocznym programie znaleźć można na 

www.piosenkarnia.pl oraz na www.facebook.com/Piosenkarnia