Ćwiczenia z prowizorki – Kamila Kobierzyńska

Rytuał powrotu do domu okazał się niezwykle inspirujący dopiero za jednym z setnych razy. Jednym z tych, które mówią o przestrzeni, jej ciasnocie. Choć przedmieścia to już gęsto, jakby wszyscy chcieli więcej zmieścić w miniaturze. Małe, trójkątne krzewy, małe kolumienki, mały skalniak, trawa do patrzenia, ziemia nie spełnia już swojej roli. Estetyka wylewa się poza obręb domostwa, wchodzi we wspólne. Wspólne jest też moim.

Kadry tak ciasne, jak przyszło tam mieszkać.

Obiekty zostały skonstruowane ze znalezionych przedmiotów w obrębie miejsca, w którym się wychowałam, w na niewielkim obszarze woj. opolskiego. Ingeruję w estetykę przedmieść, wchodząc tym samym w dialog z już ukształtowaną przestrzenią oraz tym, co ukształtowało moją wrażliwość. Swoje spostrzeżenia przekładam na język wizualny tak, by powstałe obiekty wchodziły w relację z otoczeniem. Fotografia w tym momencie funkcjonuje jako dokumentacja, zbiór działań rzeźbiarskich jakie wykonałam w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednocześnie jest pretekstem do obserwacji zachowań w obrębie przedmieść, czyli terenów, które zdawałoby się, że tylko mijamy.

 

 

Kamila Kobierzyńska >>> Studiowała rejestrację filmową i telewizyjną w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie jest związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, w którym w 2015 roku rozpoczęła pracę jako asystentka w Katedrze Fotografii. Od 2014 roku prowadzi również Pracownię Fotografii w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz współtworzy redakcję magazynu fotograficznego „Magenta Mag”.

Ważniejsze wystawy: 2016 – „Przenikanie” projekt artystyczny realizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Muzeum Współczesne Wrocław 2016 – Projekt kuratorski „Przedmiot fotografii” współtworzony wraz z Bartoszem Buszkiewiczem dla Galerii PF w Poznaniu 2015 – Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk 2015 – “Prawdopodobieństwo powodzenia eksperymentu”, Centrum Kultury Zamek, Poznań 2014 – Fading, Centrum Kultury Zamek, Poznań 2013 – “To coś”, Fotofestiwal, Łódź 2012 – “Delikatne dobra / Fragile goods”, Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocław 2012 – Sekcja debiuty, TIFF Festival, Wrocław 2012 – Ja, Ty, My, ITF Opava, Opawa (CZ), Ostrawa (CZ), Łódź 2012 – Facing Youth, Encontros da Imagem, Braga (PRT).

 

 

Please follow and like us: