Cracow Gallery Weekend Krakers – program wydarzeń towarzyszących

Materiały prasowe

22 kwietnia | piątek

12:00
Oprowadzanie po wystawie „Kolekcja MOCAK-u”
MOCAK | ul. Lipowa 4

16:00
Zwiedzanie z przewodnikiem Biblioteki Mieczysława Porębskiego
MOCAK | ul. Lipowa 4

Biblioteka MOCAK-u zaprasza w dniach 22–24 kwietnia o godz. 16:00 do odwiedzenia z przewodnikiem Biblioteki Mieczysława Porębskiego. Podczas oprowadzania uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się bliżej z księgozbiorem Profesora oraz z wybranymi obrazami. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Uczestnicy proszeni są o obecność w Bibliotece MOCAK-u na 5 minut przed rozpoczęciem zwiedzania.

18:00
Spotkanie z Iwanem Wyrypajewem w ramach X Festiwalu Filmu Filozoficznego
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha | ul. Marii Konopnickiej 26

Iwan Wyrypajew – rosyjski dramatopisarz, reżyser, aktor oraz dyrektor artystyczny teatru “Praktika”. W Europie jest powszechnie znany jako dramaturg oraz reżyser, słynie również z oryginalnych i kreatywnych projektów artystycznych. Zarówno jego autorskie przedstawienia, jak i sztuki, sukcesywnie wystawiane są w takich krajach jak: Polska, Niemcy, Czechy, Bułgaria, Anglia, Francja, Kanada oraz wiele innych. Wykładał na najstarszej i największej Akademii Teatralnej w Rosji, Moskiewskiej Szkole Teatralnej oraz Akademii Teatralnej w Warszawie.

18:00
Intermedium 2 – otwieranie (rozciąganie) oczu. pokaz eksperymentów filmowych i audiowizualnych z kręgu Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Prace archiwalne, archeologia sztuki wideo na ziemiach krakowskich oraz pokazy dziewicze i premierowe
IINTERMEDE Festival | Klub Szpitalna 1

IV edycja Cracow Gallery Weekend Krakers  2015, Adam Kiełb – „Cyjanotypie”, Galeria   Trzecie Oko, fot. Joanna Rytter

 

23 kwietnia | sobota

11:00
Oprowadzanie szlakiem krakowskich galerii: Podgórze
Start: Plac Bohaterów Getta

 

11:00
Oprowadzanie szlakiem krakowskich galerii: Kazimierz
Start: Plac Wolnica

 

11:00
Warsztaty “Sztuka fotoreportażu” | Prowadzenie: Grzegorz Kłeczek
Galeria Trzecie Oko | ul. Bocheńska 5/2

Zapisy: grzegorz@kleczek.net

Grzegorz Kłeczek – urodził się w 1975 r. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania fotograf i podróżnik. Założyciel i prowadzący Klubu Fotograficznego w Olkuszu. Organizator wypraw, plenerów i warsztatów fotograficznych. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych – w tym w ramach Krakow Photo Fringe czy Klubu Podróżników Atlantyda. Jego fotografie były również publikowane w magazynach takich jak „Digital Photo Video” oraz „Poznaj Świat”. W kręgu jego fotograficznego zainteresowania znajdują się przede wszystkim ludzie i otaczający ich świat.

 

12:00
Prezentacja wybranych dzieł z aktualnych wystaw MOCAK-u w ramach ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki
MOCAK | ul. Lipowa 4

23 kwietnia w godz. 12:00–13:00 w ramach ogólnopolskiej akcji „Dzień Wolnej Sztuki” odbędzie się prezentacja wybranych dzieł z aktualnych wystaw. Osoby zwiedzające będą mogły przyjrzeć się bliżej pięciu eksponatom i z pomocą współpracowników Muzeum dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poddać je własnej interpretacji. Spotkanie podsumuje rozmowa uczestników połączona z warsztatami.

 

13:00-19:00
“Haftuj i plotkuj” – otwarte warsztaty
Szkoła haftu dla pań i panów Złote rączki | ul. Szlak 26/20

Haftujesz? Potrzebujesz dodatkowych inspiracji lub rad? Chcesz zobaczyć, jak haftują inni, masz ochotę pohaftować w grupie? Zajęcia z wymiany doświadczeń, porad i haftowania. Dokończ coś, co już haftujesz, lub zacznij coś od nowa! Kurs przeznaczony dla haftujących.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: sabina.drag@gmail.com

 

14:30-17:30
Potencjał środowisk twórczych Krakowa – kolektywy, ugrupowania twórcze, generacje artystów i zjawiska artystyczne – wystąpienia ekspertów i dyskusja
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny | Al. 3 Maja 1

Czy w zglobalizowanym świecie uzasadnione jest budowanie lokalnych opowieści związanych ze sztuką? Jaką rolę w procesie formowania się tego rodzaju narracji pełnią instytucje kultury, festiwale oraz uczelnie artystyczne? Jaka jest kondycja krakowskich środowisk twórczych oraz, co najważniejsze, jaka jest ich przyszłość? Odpowiedzi na powyższe pytania zostaną udzielone podczas otwartego spotkania w Muzeum Narodowym w Krakowie przez pracowników naukowych oraz ekspertów zajmujących się kulturą i sztuką.

 

15:00
Oprowadzanie z przewodnikiem po III odsłonie wystawy Tadeusza Kantora „Marioneta”
Cricoteka | ul. Nadwiślańska 2–4

 

16:00
ARTIST TALK: Wykład Igora Ponosova na temat historii rosyjskiego Partizaningu
Pauza In Garden | ul. Rajska 12

Termin „partizaning” odnosi się do międzynarodowego fenomenu interdyscyplinarnych społeczno-artystycznych interwencji w przestrzeni miejskiej. Igor Ponosov od kilkunastu lat pracuje z przestrzenią publiczną stolicy Rosji, aktywizuje mieszkańców uwrażliwiając ich na potrzebę tworzenia dobra wspólnego, które, w odniesieniu do wielomilionowej Moskwy, definiuje jako przestrzeń wolności artystycznej i obywatelskiej. Wraz z Antonem Polskim oraz Shriyą Malhotrą stworzył w 2011 roku portal www.partizaning.org, na którym zamieszcza teksty teoretyczne dotyczące street artu, urbanistyki, hacktivizmu, miejskiego aktywizmu, architektury, cyklingu, a także drobiazgowo archiwizuje dokonania rosyjskich art-aktywistów.

 

16:00
Zwiedzanie z przewodnikiem Biblioteki Mieczysława Porębskiego
MOCAK | ul. Lipowa 4

 

18:00
Światowa premiera najnowszego filmu Mieke Bal – „Reasonable Doubt” i dyskusja (Mieke Bal, dr Roma Sendyka, Thomas Germaine, Marja Skaffari, Magdalena Mazik)
MOCAK | ul. Lipowa 4

„Reasonable Doubt” to najnowszy projekt Mieke Bal, kończący trylogię długometrażowych filmów-instalacji (po analizie szaleństwa i dyskursu psychoanalizy z „Long History of Madness” i studium afektów z „Madame B” opartym na prozie Flauberta). To próba połączenia obu poprzednich wątków – rozważań dotyczących afektów i psychoanalizy – w kontekście europejskiej kultury, o której sądzi się, że ufundowana jest na mocnej podbudowie racjonalizmu.

 

18:00
Intermedium 3 – Medialność i niestereotypowość przez wieki czyli sceny komiczne z życia żaków, chłopów, Żydów i mieszczan dopuszczające motywy bardzo niewybredne
INTERMEDE Festival | Klub Szpitalna 1

 

20:00-22:00
Zofia Rydet – „Pejzaże, Domy, Tablice” – pokaz slajdów
Fundacja Sztuk Wizualnych | ul. Ślusarska 9

Fundacja Sztuk Wizualnych i Fundacja im. Zofii Rydet zapraszają na wyjątkowy pokaz slajdów będących mniej znanym fragmentem monumentalnego cyklu „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet. W ramach tegorocznej edycji Krakersa pokażemy wybór 240 zdjęć z trzech „nieoficjalnych” cykli: „Pejzaże do zapisu”, „Tablice” i „Domy”.

Dodatkową atrakcją będzie premierowa odsłona galerii zewnętrznej W OKNIE Fundacji Sztuk Wizualnych, gdzie prezentować będziemy prace bliskich nam artystów. Jako pierwsza W OKNIE pojawi się fotografia Zofii Rydet.

 

21:30
Prince Negatif – Performans “Zjeść czy namalować – o dylematach, kryzysie, pożądaniu i głodzie twórcy oraz odbiorcy sztuki współczesnej”
Teatr Nowy | ul. Gazowa 21
z udziałem: Lady Ma-ga i Jarek Widuch
muzyka: Sławomir Kupczak
światło: Wojtek Kiwacz
Prince Negatif i Lady Ma-ga – duet performerski z kosmosu opowiadający o trzeciej płci, klonowaniu, znikaniu i Innych tworząc ekscentryczne obrazy-instalacje-efemerydy.

Jarek Widuch – dandysowaty i uwodzący tancerz-choreograf-aktor-performer zarówno na scenie jak i w życiu. Tegoroczny stypendysta Teatru Nowego w Krakowie.

Sławomir Kubczak – intrygujący kompozytor, wymagający mistrz i elektryzujący wykonawca muzyki współczesnej. Jeden z jego utworów to II Symfonia na gitarę elektryczną, perkusję, elektronikę i 100 motocykli.

 

24 kwietnia | niedziela

11:00
Oprowadzanie szlakiem krakowskich galerii: Stare Miasto
Start: Rynek Główny – pod „Głową Mitoraja”

11:00
Oprowadzanie szlakiem krakowskich galerii: Śródmieście
Start: plac przed Muzeum Narodowym | Al. 3 Maja 1

12:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Medycyna w sztuce
MOCAK | ul. Lipowa 4

12:00
Spotkanie z Mieke Bal towarzyszące instalacji „Reasonable Doubt”
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie | ul. Józefitów

W niedzielę 24 kwietnia o godzinie 12.00 w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie odbędzie się spotkanie z Mieke Bal towarzyszące instalacji „Reasonable Doubt”. Z Mieke Bal rozmawiać będą młodzi filozofowie: Marta Olesik (PAN) i Michał Koza (UJ). Ekspozycja została przygotowana przez kolektyw kuratorski Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci: studentów, doktorantów Wydziału Polonistyki UJ oraz współpracujących młodych kuratorów. Wizyta Mieke Bal związana jest ze światową premierą jej najnowszego projektu „Reasonable Doubt” kończącego trylogię długometrażowych filmów-instalacji.

12:00
Spacer po wystawie „Z mojego okna widać wszystkie kopce”
Bunkier Sztuki | pl. Szczepański 3a

Prowadzenie: Lidia Krawczyk

13:30
„Mensur”. Spotkanie autorskie z Michałem Zawadą
Galeria Grüning | ul. Lipowa 4a

Książka artystyczna „Mensur” jest efektem półrocznego stypendium Michała Zawady w Akademie der bildenden Kunste w Wiedniu i przeprowadzonych przez autora badań nad tworzeniem się studenckich bractw w elitarnych kołach uniwersyteckich na początku XX w. oraz idei męskiej siły, dominacji i jej roli w powstawaniu ideologii nacjonalistycznej. Zawada przywołuje męskie zabawy (tzw. menzurę, czyli szermierkę akademicką), które, wsparte przez polityczne okoliczności, zmieniają się w brutalną siłę. Stawia jednocześnie pytanie o naturę jako świadka i nośnika pamięci traumatycznych wydarzeń. Książka łączy dokumentację fotograficzną archiwalnych materiałów z fotografiami i obrazami autora. Skonstruowany przez Zawadę cykl obrazów odnosi się do relacji ustanawianej pomiędzy procesem wytwarzania fantazmatycznej podmiotowości obrazu a budowaniem tożsamości człowieka w kontekście historycznym i społecznym.

14:30
Oprowadzanie szlakiem krakowskich galerii z inicjatywą FREE walking TOUR w języku angielskim
Start: Plac Bohaterów Getta

16:00
Koncert kapeli punkowej Ciocia Stefa
Szkoła haftu dla pań i panów Złote rączki | ul. Szlak 26/20

Zespół reprezentacyjny Miesiąca Fotografii w Krakowie

Ciocia Stefa gra punk rocka. Zespół zadebiutował na scenie w 2013 przed publicznością Miesiąca Fotografii, wykonując ze swadą krajowe i zagraniczne przeboje. Dzięki uporowi i ambicji Ciocia dorobiła się własnych kompozycji, które podbiły serca fanów. Niedostatki w wykształceniu muzycznym nadrabia z nawiązką entuzjazmem, który przejawia się między innymi chęcią grania na każdym z instrumentów przez każdego z członków. W ciągu 2,5-letniej działalności Ciocia dała kilkadziesiąt koncertów na tak ważnych scenach jak “U Władka” (Rabka, w ramach “Gadafest”), Piękny Pies (Kraków, w ramach “Gadającego Psa”), „Chmury” (Warszawa, w ramach „Złej imprezy”) i wielu innych. Krokiem milowym w karierze było zdobycie I miejsca i dwóch zgrzewek piwa w konkursie kapel punkowych w Pubie Grodzka 42. Aktualnie zespół pracuje nad swoją pierwszą płytą, a w planach ma koncerty na terenie całego kraju.

www.facebook.com/ciocia.stefa
Skład:
Małgo Grygierczyk – wokal, gitara
Pilar Rojo – bas, wokal
Tomasz Gutkowski – perkusja, wokal
Rafał Korzeniowski – gitara, perkusja, chórki
Grzegorz Dwernicki – gitara, chórki

16:00
Zwiedzanie z przewodnikiem Biblioteki Mieczysława Porębskiego
MOCAK | ul. Lipowa 4

16:00
Intermedium 4 – Cywilizacja afteru w mieście Kraków albo jak przeżyć w piwnicy bez Tadeusza Kantora – popołudniowe śniadanie i debata moderowana przez Anię Batko. Omlety smaży Rom Dziadkiewicz

INTERMEDE Festival | Klub Szpitalna 1

20:00
Oskar Podolski OESU, Marcin Kowalik, Grzegorz Pastuszak – „AKT”
Messier42 currentart.gallery | ul. Basztowa 4/1

Projekt ma być przygodą, zderzeniem trzech różnych sposobów kreowania obrazu, które zafunkcjonują ostatecznie jako jedna jakość. Działanie w procesie pozwoli widzom obserwować akt powstawania modyfikowanego obrazu.

Oskar Podolski OESU – projektant graficzny, posłuży się typografią, tworząc dwuwymiarowy motyw.

Marcin Kowalik – malarz, do dwuwymiarowej powierzchni doda iluzję trójwymiarowości.

Grzegorz Pastuszak – fotograf, wzmocni trójwymiarowość obrazu za pomocą filmu o dodatkowy wymiar: czas.

IV edycja Cracow Gallery Weekend Krakers 2015, Wystawa zbiorowa – „Królów jest bez liku”, F.A.I.T., fot. Joanna Rytter

Wydarzenia trwające przez cały Cracow Gallery Weekend Krakers

Bunkier Sztuki | pl. Szczepański 3a | godz. 11-19
„Z mojego okna widać wszystkie kopce”

Wystawa otwarta: 5 marca–8 maja 2016

Międzynarodowa wystawa zbiorowa „Z mojego okna widać wszystkie kopce” jest montażem obrazów, obiektów, scen i cytatów z opowieści, której głównym bohaterem jest instytucja – dzisiejsza Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Jest to także opowieść o architekturze autorstwa Krystyny Tołłoczko-Różyskiej i o próbach poszukiwania przez Galerię miejsca, zarówno na kartach historii własnej, w mikroklimacie krakowskiego środowiska artystycznego, jak i na scenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK | ul. Lipowa 4 | godz. 11-19

„Medycyna w sztuce”

Szósta z kolei wystawa realizowana przez MOCAK z serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi takimi jak historia, sport czy ekonomia. Do tej pory odbyło się pięć wystaw: „Historia w sztuce”, „Sport w sztuce”, „Ekonomia w sztuce”, „Zbrodnia w sztuce” oraz „Gender w sztuce”. Celem serii jest prezentacja pojęć – na pozór jednoznacznych – poprzez różnorodność interpretacji artystycznych, a także pokazanie, jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności. Wystawie towarzyszyć będzie obszerna polsko-angielska publikacja.

Robert Devriendt

Wystawa prac belgijskiego artysty zorganizowana wspólnie z Groeninge Museum w Brugii. Devriendt tworzy serie składające się każdorazowo z kilku realistycznych obrazków niewielkich rozmiarów. Sekwencje te układają się w historię, która właśnie zdarzyła lub wydarzy się za moment. Artystę, który deklaruje się jako podglądacz, fascynuje ciemna strona ludzkiej natury.

Wystawa prac Tomasza Wiatra w Bibliotece MOCAK-u w ramach projektu „Medycyna w sztuce”.

 

Wystawy z okazji „Miesiąca Fotografii”

Wystawy w Galerii Beta i Re w ramach 13. edycji „Miesiąca Fotografii” w Krakowie. Do tej pory pokazywaliśmy wystawy: „Alias: Madeleine Sante” (2011 r.); Siergiej Bratkow, „Gdy mężczyźni są na wojnie” (2012 r.); Tadeusz Rolke, „Studio Rolke” (2013 r.); Ghislain Dussart, „Kolaże” (2013 r.); Taryn Simon, „Kolekcja obrazów” (2014 r.); Walker Evans, „The Magazine Work” (2014 r.); Indrė Šerpytytė „1944–1991” (2015 r.). W tegorocznej edycji zaprezentujemy fotografie belgijskiego artysty Maxa Pinckersa oraz powstały na styku praktyki fotograficznej i rzeźbiarskiej projekt „Selfie” Anety Grzeszykowskiej.

 

„Live Factory 2 Warhol by Lupa”

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otwiera nową przestrzeń w ramach swojej kolekcji. Pokażemy w niej interaktywną instalację Krystiana Lupy „Live Factory 2” zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2, której premiera odbyła się w 2008 r. Odwiedzający MOCAK będą mogli wejść w obszar pracy, dotknąć ścian i mebli, zasiąść na kopii kanapy Warhola i oglądnąć zapisy z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.

 

„Puls utopii – rozbłyski w ciemni”

„Puls utopii – rozbłyski w ciemni” to projekt Ines Doujak i Olivera Resslera realizowany w różnych formach od 2014 r. Na prezentację w MOCAK-u składa się 12 banerów, które co miesiąc są zmieniane i eksponowane na fasadzie budynku B. Ukazują one utopijne projekty, z jednej strony proponując odcięcie się od otaczającej rzeczywistości, z drugiej – stawianie jej oporu.

 

Kolekcja MOCAK-u

Szczegółowe informacje na stronie internetowej: https://mocak.pl/kolekcja

 

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka | ul. Nadwiślańska 2–4 | godz. 11-19

Tadeusz Kantor. „Odsłona trzecia. Marioneta”

Wystawa otwarta: 16 luty 2016–29 stycznia 2017

Cricoteka zaprasza na kolejną część wystawy poświęconej twórczości Tadeusza Kantora. Tym razem wystawę organizuje motyw marionety i manekina odgrywający w sztuce Tadeusza Kantora niezwykle istotną rolę.

Zachęcamy do namysłu nad obecnym w sztuce Kantora napięciem pomiędzy żywym aktorem a jego atrapą. W manekinie zakorzenione jest poczucie śmierci, ale jednocześnie umożliwia on jej przekroczenie – zdaniem Kantora życie można wyrazić tylko poprzez jego brak, pustkę. Prezentowane na wystawie prace odsłaniają różnorodność i pozorną sprzeczność znaczeń zawartych w figurze marionety.

 

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie | ul. Józefitów 16

Piotr Sawicki – „Teatr czasu”

Projekt „Teatr czasu” narodził się w 2004 roku, podczas podróży do Francji. Piotr Sawicki dokumentował wówczas tournée Białostockiego Teatru Lalek, stworzonego przez ojca fotografa, także Piotra. Ów czas okazał się być przyczynkiem wspomnień i retrospekcji, początkowo związanych przede wszystkim z postacią ojca i odbywanych wspólnie teatralnych tournée.

 

Wywołane wówczas obrazy Sawicki zaczął traktować stopniowo, jako kanwę obszernego projektu. Poruszając się po prywatnym archiwum pamięci, łączył przywołane sytuacje ze zdarzeniami teraźniejszymi. Wycieczki w obszary wspomnień, pozwoliły nie tylko na ponowne spotkanie z ojcem.  Powtórne podjęcie tematów poruszanych we wcześniejszej twórczości, przyniosło nowy portret Białegostoku, z którym Sawicki, co zawsze podkreśla, jest bardzo związany. Wystawa będzie okazją do spotkania z artystą i jego pracami, fotomontażami, w których rejestracja klasyczna przenika się z cyfrową, współtworząc szczególny autoportret.

 

Weekend Sztuka + Książka

Sztuka + Książka to inicjatywa promująca czytelnictwo książek związanych ze sztuką. Współpracujące z Krakersem księgarnie trudno określić mianem zwyczajnych „sklepów z książkami”. To miejsca, które często znajdują się w muzeach i galeriach sztuki, co nadaje im wyjątkowy status przestrzeni uwikłanych na rozmaite sposoby we współczesne życie artystyczne. Na czas trwania Krakersa osiem księgarni oferuje zniżki na książki o sztuce, albumy, katalogi wystaw, publikacje naukowe czy książeczki dla dzieci.