Colours Of Ostrava 2017 – ALT-J dołącza do wcześniej ogłoszonych gwiazd!

colours2017

Czeski festiwal, który co roku odbywa się w połowie lipca w Ostrawie do tej pory ogłosił kilkoro ważnych artystów, którzy za parę miesięcy wystąpią w postindustrialnej przestrzeni Dolni Vitkovice. Do tej pory organizatorzy ogłosili: MODERAT, BIRDY, Norah Jones, Little Dragons, Benjamin Clementine oraz niedawno ogłoszony ALT-J, którzy w tym roku zadecydowali powrócić do koncertowania, zasilając do tej pory line-up’y wielu ważnych festiwali europejskich….

Przedstawiamy Wam co nieco więc profil ALT-J i już dzisiaj serdecznie zapraszamy do wzięciia udzialu w kolejnej, świetnie zapowiadającej się edycji Colours of Ostrava 2017!

ALT-J zadebiutowali w 2012 roku. Ich pierwszy album "An Awesome Wave" błyskawicznie zajął pierwsze miejsca najważniejszych list przebojów Wielkiej Brytanii, a zaledwie po kilku miesiącach od premiery, został nagrodzony prestiżową nagrodą Mercury Prize. Zasłynęli dzięki oryginalnemu brzmieniu, które na nowo definiuje indie-rocka. Zespół powstał z inicjatywy czterech przyjaciół, którzy poznali się studiując na Uniwersytecie w Leeds. Oryginalny skład stanowili Joe Newman, Gus Unger-Hamilton, Gwilym Sainsbury oraz Thom Green. Co ciekawe miejsce powstania zespołu miało znaczący wpływa na początkowe brzmienie ich utworów – ze względu na to, że mieszkali w akademiku, nie mogli używać perkusji i grać głośnych partii gitary basowej. Czwórka przyjaciół do tworzenia muzyki i tekstów podchodziła bardzo osobiście i skrupulatnie. W niemal każdej kompozycji znajdujemy nawiązania do książek, filmów, dział sztuki lub fotografii.

alt-j-tiay-01-credit-gabriel-green_hi

Dlaczego ten album jest przystępny? Jedną z przyczyn może być to, że nie staraliśmy się być innowacyjni czy myśleć poza schematami. My po prostu próbowaliśmy skomponować muzykę, którą sami chcielibyśmy słuchać – podsumowują muzycy. Przyznają również, że każdy z nich miał nieco inne muzyczne upodobania. Wiedzieli o tym, dlatego nie tracili czasu na dyskusje, starając się połączyć wszystko w jedno brzmienie, które odpowiadało całej czwórce. W ten sposób na ich debiutanckim materiale słyszymy, oprócz rockowych melodii, odrobinę folku, podkładów charakterystycznych dla hip-hopu, szczyptę elektroniki i muzyki orientalnej (inspirowanej głównie Indiami). To wszystko, połączone z wyjątkowym wokalem Joeya i lirycznymi tekstami, tworzy delikatne, psychodeliczne, a momentaminieco tajemnicze brzmienie.

Drugie wydawnictwo alt-J okazało się być jeszcze bardziej ambitniejszym materiałem w porównaniu zdebiutanckim krążkiem. Z pewnością nie postawili na kontynuację stylistyki jaką pamiętamy z ‘An Awesome Wave’. Momentami można odnieść wręcz wrażenie, że zapragnęli odciąć się od rytmicznych kawałków w stylu ‘Breezeblocks’. Album utrzymany jest w melancholijnej i nieco mrocznej atmosferze. Dominują wokal i subtelna liryczność, przełamane od czasu do czasu weselszymi partiami fortepianu lub odgłosami śpiewu ptaków.

“Ludzie mają problem z precyzyjnym określeniem naszego brzmienia, bo igramy z ich niepewnością. Możemy robić to co chcemy i co nam się podoba, nie zważając na panujące trendy. Najważniejsze dla nas jest to, że nie musimy niczego udowadniać” -dodaje perkusista zespołu Thom Green.

Colours of Ostrava

GDZIE:        Dolne Witkowice, Ostrawa (Czechy)

KIEDY:        19-22 lipca 2017 (środa – sobota)

WWW:        www.colours.pl

FB:        www.fb.com/ColoursPL

BILETY:        www.joyStore.pl/Colours

INSTAGRAM:    www.instagram.com/colours_pl

Autor: Dorota Kosela

Źródła: materiały promocyjne festiwalu, WWW.

Please follow and like us: