ANTYBOHATER – Katarzyna Olbromska

Katarzyna Olbromska, absolwentka opolskiego Instytutu Sztuki w Opolu. Publikowała swoje prace m.in. w: Kultura w formacie A2, Popmoderna. Zajmuje się głównie rysunkiem i grafiką komputerową. Rysuje odkąd pamięta i planuje z tej czynności zrobić sposób na życie.

Projekt dyplomowy ANTYBOHATER

Tematem przewodnim prac są parodie superbohaterów – siłaczy, postaci obdarzonych ponadprzeciętnymi mocami, zdolnych do ocalenia świata.  Zewsząd otoczeni jesteśmy wizerunkami Supermana, Batmana, czy innych komiksowych herosów, którzy budzą podziw, wprawiają w zachwyt odbiorcę ich przygód. Panteon kreskówkowych bóstw jest ich zupełnym przeciwieństwem – moce postaci są zupełnie nieprzydatne, absurdalne, bardziej szkodzą, niż pomagają. Mogą wzbudzać litość, współczucie, odbiorca może również ponabijać się z karykaturalnych kreatur. Dzięki swoim wadom stanowią kontrast dla idealnych, umięśnionych ciał swoich protoplastów z Ameryki.

Pomysł na pracę zaczerpnęłam z zabawy słowami oraz skojarzeniami. Wszyscy dobrze wiemy, kim jest Batman, ale jak mógłby zaprezentować się Fatman? Ponadto, oprócz skojarzeń czy rymów, posłużyłam się tutaj także słowami funkcjonującymi w naszymi słowniku – dzięki temu możemy zobaczyć postacie takie jak Lekoman, czy Barman.

Rysunek nawiązuje do stylistyki obecnej w komiksie amerykańskim, ale także do plakatów czy materiałów reklamowych w stylu vintage. Jest to celowy zabieg, który ma wzmocnić skojarzenia z historyjkami obrazkowymi oraz kulturą popularną (reklamą, plakatami, albumami z przygodami superbohaterów).

barmanLEKO01aSHOWPSTRONG£ACHAMNAONION